Прогнозира се повишаване на вероятността от локални превалявания, без стопанско значение
В края на месец юни са отчетени екстремно високи температури, които в Лом, Садово и Сандански достигат стойности 40-41℃. Средноденонощните температури устойчиво се повишават и през третото десетдневие надвишават месечната норма. Високият разход на вода и оскъдните, неравномерно разпределени валежи, доведоха до намаляване на почвените влагозапаси. Това съобщи агр. инж. Маринов, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
През по-голямата част от периода не се прогнозира промяна в агрометеорлогичните условия, когато горещото и сухо време ще продължава да определя характера на условията. Максималните температури на въздуха ще достигат 35-40 ℃. Промяна на условията се прогнозира в края на периода, когато температурите ще се понижат с до 10℃ . Прогнозира се повишаване на вероятността от локални превалявания, без стопанско значение. Има опасност от градушки.
През периода при царевицата ще се наблюдават фазите изметляване и цъфтеж на метлицата, изсвиляване и наливане на зърното при ранните хибриди. При слънчогледа ще протичат фазите цъфтеж, оплождане и формиране на семена.
Прогнозираните високи максимални температури през периода ще окажат неблагоприятно въздействие върху цъфтежа и оплождането при пролетните и зеленчуковите култури – домати, пипер, краставици и тиквички полско производство. Максималните температури, достигащи на места 40 ℃ ще създадат предпоставки за топлинен стрес, предвид стадия на развитие на земеделските култури.
Метеорологичните условия през следващия седемдневен период ще ограничат развитието на редица гъбни болести при полските култури, с изключение на тези, които се отглеждат при поливни условия. Прогнозираното сухо и горещо време през повечето дни от периода ще бъде предпоставка за увеличение на популационната плътност на акарите при овощните и лозовите насаждения. В ябълковите насаждения трябва да се следи за появата на червен овощен акар, който нанася големи стопански вреди. При плътност ПИВ над 3-4 подвижни форми на лист е необходимо третиране с акарицидни препарати за растителна защита. Растителнозащитните пръскания трябва да се провеждат през хладните части на денонощието.
При високата интензивност на процесите, свързани с жътвата, транспорта и складирането на житните култури, е необходимо да се спазват правилата противопожарна безопасност.