БАБХ констатира ново огнище на шарка в обл. Пловдив

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Заболяването е установено в животновъден обект с 31 дребни преживни животни, след подаден сигнал от собственика

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на шарка по дребните преживни животни в село Войводиново, община Марица, област Пловдив. Заболяването е установено в животновъден обект с 31 дребни преживни животни, след подаден сигнал от собственика. Установеното ново огнище попада в 10-километровата наблюдавана зона с вече наложени рестрикции, въведени по повод констатирани огнища на заболяването в с. Скутаре, област Пловдив.

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влизат селата Войводиново и Скутаре от общ. Марица, обл. Пловдив.

Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Маноле, Трилистник, Желязно, Труд, Крислово, Калековец, Динк, Рогош и Царацово от общ. Марица, обл. Пловдив; с. Стряма от общ. Раковски, обл. Пловдив; с. Ягодово от общ. Раковски, обл. Пловдив, както и гр. Пловдив, общ. Пловдив, обл. Пловдив.

Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство.

Собственикът ще бъде обезщетен съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност.

БАБХ призовава животновъдите в засегнатия район да ограничат достъпа до животновъдните обекти на лица, които не са свързани с дейността им. Всички стопани и заинтересовани страни следва да прилагат стриктно мерките за биосигурност с цел ограничаване и ликвидиране на заболяването.

Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети.Шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, проявяващо се с треска, депресия, обрив от папули по кожата и пневмонични огнища в белите дробове.

Обривите започват с червени петна, които преминават в черни крусти и открити рани, видими най-вече по главата, корема, вимето, опашката и вътрешните части на крайниците. Главата често е подута и деформирана. Заболяването може да завърши със смърт.

То се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства. Превенцията е ключова – избягвайте контакт между животни от различни стада, посещения на чужди животновъдни обекти и размяна на животни и оборудване. Осигурете дезинфекционна площадка на входа на фермата, използвайте предпазни облекла за посетителите и поставяйте новозакупените животни под карантина за 21 дни.

Редовната проверка на животните от стадото е от съществено значение. При всяко съмнение за шарка по дребните преживни животни е необходимо незабавно да се уведоми ветеринарен лекар. Навременното обявяване на заболяването е задължително и изключително важно за ограничаване на по-нататъшното му разпространение. Агенцията припомня, че сигнали могат да се подават денонощно на телефон 0 700 122 99.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама