През периода развитието на земеделските култури ще протича при температури под климатичните норми
През следващия период агрометеорологичните условия ще продължат да се определят от неустойчиво време. През периода се прогнозират валежи със стопанско значение и подобрение на влагозапасите и в по-дълбоките почвени слоеве. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Валежите през първото и второто десетдневие на май бяха неравномерно разпределени. На много места в Южна България майските валежи достигнаха и надвишиха месечните норми (Благоевград, Хасково, Кърджали, Елхово, Чирпан, Карнобат, Бургас). В част от южните райони почвените влагозапасите в 50 и 100 cm слой достигнаха нива до и над 85% от пределната полска влагоемност (ППВ), оптимални за развитието на зимните житни култури и засетите пролетници.
За разлика от южните райони на места в Североизточна България (агростанция Силистра), вследствие поднормените валежи през април и през първата половина на май, нивото влагозапасите при зимните житни култури в края на второто десетдневие е ниско – под 65% от ППВ.
През последната седмица на май в североизточните райони се очаква съществено подобрение на почвените влагозапаси, от важно значение за зимните житни култури, които са с високи изисквания към влагата в почвата.
През периода развитието на земеделските култури ще протича при температури под климатичните норми. До края на май при зимните житни култури ще се осъществява формиране и наливането на зърното. През този междуфазен период повреди по пшеницата нанасят ларвите на житната дървеница, което изисква обследване на посевите и при плътност на вредителя над прага на икономическа вредност (2бр. ларви/m²) е необходимо при първа възможност третиране.
При слънчогледа и царевицата ще протича листообразуване. В края на май при лозата ще преобладава цъфтеж на ресите – критична фаза за заразяване с мана и оидиум.
През последната седмица от май повишеното съдържание на влага в горните почвени слоеве ще ограничава провеждането на сезонните почвообработки. През периода се очакват градушки. Засегнатите от градушка овощни, зеленчукови култури и лозя е препоръчително да се третират с медсъдържащи фунгициди за ограничаване риска от вторични зарази с патогени.