ЕП призовава за по-смели действия на ЕС по отношение на устойчивостта на водите

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Въвеждане на цели за ефективно използване на водата и засилване на адаптацията към климата

Европейският парламент прие препоръките си за Европейската стратегия за устойчивост на водите, която се очаква да бъде представена от Комисията преди лятото на 2025 г. В своя доклад, приет с 470 гласа “за”, 81 “против” и 92 “въздържал се”, евродепутатите призовават за амбициозна стратегия за ЕС, която да управлява по-ефективно водните ресурси и да реагира по-добре на настоящите предизвикателства, свързани с водата. В текста се отбелязва, че водата е от съществено значение не само за живота и здравето на хората, но и за икономиката, конкурентоспособността и усилията на Европа за адаптиране към климата.

Цели за ефективно използване на водата, намаляване на замърсяването и подобряване на готовността за бедствия

Членовете на ЕП искат Комисията да предложи секторни цели за ефективното използване на водите и водочерпенето (вземане на вода от повърхностен или подземен източник) въз основа на оценки на риска.

ЕС трябва да направи повече за намаляване на замърсяването на водите с фармацевтични продукти, химически пестициди и торове, устойчиви на антибиотици бактерии, микропластмаси и химикали, както и за постепенното премахване на така наречените “вечни химикали” (PFAS).

“Нашите хора – нашите семейства, земеделски производители и предприятия – заслужават чиста, безопасна и достъпна вода. За това е време да преминем от обещания към реални, обвързващи действия. Не можем да си позволим да третираме водата като безкраен ресурс. В този доклад призоваваме за изпълними цели за ефективно използване на водата и водочерпене – за всеки сектор и за всеки воден басейн.

Призоваваме за решителни мерки на равнище ЕС за борба със замърсяването, включително пълното премахване на PFAS, когато съществуват безопасни алтернативи. Тези „вечни химикали“ нямат място в едно устойчиво бъдеще. Необходимо е да инвестираме в решения, които дават резултати: модерно напояване, интелигентни системи за рециклиране, мониторинг в реално време и инфраструктура, която предотвратява течове, преди те да възникнат. Това не са луксозни удобства, а инструменти, от които се нуждаем, за да защитим здравето си, хранителните си системи и бъдещето си“, заяви докладчикът Томас Баяда (С&Д, МТ).

Парламентът желае адаптирането към климата да бъде интегрирано в секторните планове и политическите мерки, засягащи водоползването и земеползването, както и да се предвидят специални мерки за регионите, изправени пред уникални предизвикателства, като Средиземноморието, островните и най-отдалечените региони. Те добавят, че механизмите за готовност и реакция при кризисни ситуации, свързани с недостиг на вода, суша и наводнения, трябва да бъдат значително подобрени.

Целево финансиране и цифрови иновации

Членовете на ЕП искат от Комисията да предостави специално финансиране за устойчивост на водите, подкрепено от специфични механизми в рамките на съществуващите фондове, за модернизиране на водната инфраструктура, устойчиво управление на водите, природосъобразни решения и иновативни технологии за ефективно използване на водата.

Те призовават Комисията да инвестира в решения с изкуствен интелект (ИИ), откриване на течове в реално време, интелигентно напояване и нови технологии, които подобряват водната ефективност. Те подчертават и значението на цифровите инструменти за прозрачно събиране на данни, мониторинг и системи за ранно предупреждение, както и за подобряване на киберсигурността на критичните водни инфраструктури.

Снимката е илюстративна.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама