Кристалина Георгиева, МВФ: Несигурността е наистина вредна за бизнеса

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Колкото по-бързо се разсее този облак, който е надвиснал над главите ни, толкова по-добре за перспективите за растеж, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева изрази сериозна загриженост относно състоянието на световната икономика по време на последните срещи на Фонда. Тя подчерта, че значително е понижена прогнозата за глобалния растеж, а ескалиращото търговско напрежение и безпрецедентната несигурност, съчетани със затегнати финансови условия и пазарна волатилност, поставят световната икономика пред нов и значим тест. Георгиева призова държавите спешно да предприемат действия за укрепване на икономиките си в условията на бързи промени, като най-важната стъпка е конструктивното разрешаване на търговските спорове и премахването на несигурността. Тя акцентира и върху необходимостта от поддържане на икономическа и финансова стабилност чрез разумна фискална политика и стимулиращи растежа реформи.

Понижихме значително нашата прогноза за глобалния растеж.

“Силните завои в търговската политика достигат връх. Несигурността е буквално безпрецедентна и е придружена от затегнати финансови условия и повишена пазарна волатилност. Казано простичко, световната икономика е изправена пред нов и значим тест. И трябва да го премине с политически буфери, изчерпани от шоковете в последните години. Това поставя държавите в трудна ситуация. И прави спешно предприемането на действия за подсилване на икономиките в свят на бързи промени,” каза Георгиева.

“Първото и най-спешно нещо за държавите е да работят конструктивно за разрешаване на търговското напрежение колкото е възможно по-бързо, за запазване на отворените икономики и премахване на несигурността. Уреждането на различията в търговските политики между основните играчи е от ключова важност и ние ги призоваваме да го направят бързо, тъй като несигурността струва много скъпо. Колкото и да подчертавам това послание, пак няма да е прекалено: без сигурност бизнесът няма за инвестира, домакинствата ще предпочитат да спестяват, вместо да харчат и това допълнително отслабва перспективите за вече слабия растеж,“ обясни управляващият директор на Международния валутен фонд.

„Несигурността е наистина вредна за бизнеса. Така колкото по-бързо се разсее този облак, който е надвиснал над главите ни, толкова по-добре за перспективите за растеж.“

Вторият приоритет е държавите да действат за запазване на икономическата и финансова стабилност.

Най-добрият начин за постигане на това е да вкарат в ред собствената си къща. По отношение на фискалната политика много държави трябва да възстановят буферите си и да осигурят устойчивост на дълга си, макар в някои случаи да се налага да се изправят пред шокове, които изискват временна и целенасочена фискална подкрепа,“ сподели Георгиева.

„Третият приоритет е да се залага на стимулиращи растежа реформи. Дори преди последния шок живеехме в свят на нисък ръст и висок дълг. Сега е време за нужните отдавна, но често отлагани реформи, които могат да създадат добра бизнес среда, да дадат отново път на предприемачеството, да реформират трудовите пазари и да създадат условия за иновации в свят на бърз технологичен напредък,“ категорична е Георгиева.

Снимка: IMF

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама