Борисов: ЕС прави голяма крачка към по-здрави почви и по-устойчиво бъдеще

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
2 Минути

Временното политическо споразумение за Директивата за наблюдение и устойчивост на почвите бележи ключов момент за екологичната устойчивост и продоволствената сигурност в Европа

„Европейската комисия приветства временното политическо споразумение, постигнато днес между Европейския парламент и Съвета относно Директивата за наблюдение и устойчивост на почвите – ключов момент за опазването на околната среда, устойчивото земеделие и продоволствената сигурност в Европа.“ Това сподели в профила си в социалната мрежа Facebook Преслав Борисов от Северозападен аграрен съюз.

Защо това е важно?

Над 60% от почвите в ЕС са в незадоволително състояние, което застрашава хранителните ни системи, биоразнообразието и икономиката. Само ерозията на почвата води до загуби от над 1,25 милиарда евро годишно в селското стопанство, а общите разходи, свързани с деградацията на почвите, надвишават 50 милиарда евро годишно.

Новата директива цели да обърне тази тенденция, като:

✔️ Създаде гъвкава, хармонизирана система за наблюдение на състоянието на почвите в целия ЕС.

✔️ Подкрепи фермерите и земевладелците в усилията им за подобряване на здравето на почвите.

✔️ Идентифицира и управлява замърсените зони според принципа „замърсителят плаща“.

✔️ Намали негативните ефекти от застрояването върху способността на почвите да предоставят екосистемни услуги.

✔️ Осигури достъп до почвени данни с цел иновации и устойчиво управление на земята.

Целта? Да гарантираме, че почвите ще продължат да изпълняват жизненоважни функции – от производството на храна до задържането на въглерод – и да станат по-устойчиви на климатични промени, суши и екстремни метеорологични явления.

Какво следва?

След официалното приемане, държавите членки ще разполагат с 3 години, за да изградят своите национални системи. Директивата е създадена да бъде прагматична и с ниско административно натоварване, като Комисията ще оказва съдействие на държавите, които имат нужда от подкрепа. Не се предвиждат задължения за отделни земевладелци или фермери.

„Това е важна част от Зеления пакт на ЕС, Стратегията за почвите и Плана за нулево замърсяване – и голяма крачка напред за устойчивото управление на земята в Европа“, обясни Борисов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама