На Велика събота Църквата възпоменава телесното погребение на Иисуса Христа и слизането Му в ада
Последния ден от Страстната седмица наричаме Велика събота. Великата събота е Ден на оплакването и погребението на Иисус Христос от майка му Света Богородица и жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража (вечерта в петъчния ден – тогава църквата отслужва Опело Христово).
На Велика събота Църквата възпоменава телесното погребение на Иисуса Христа и слизането Му в ада. По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалче от Голгота. При погребението на Иисуса присъствали Мария Магдалина, майка на Яков и Йосиф.
Първосвещениците и фарисеите знаели, че Иисус Христос е предрекъл възкресението Си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат Тялото на Иисуса, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв Човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.
Положен вече в гроба, Духът на Иисуса е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Това ще се случи на другия ден. В Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.
На Велика събота се служи утреня, която започва привечер на предния ден – Разпети петък. Вечерта се извършва тържествено богослужение като точно в полунощ, преди официално свещеникът да обяви Възкресението, тя се обикаля три пъти за здраве.
На двора на храма се изнася свещения огън, от който всички присъстващи палят своите свещи и ги занасят в домовете си. С горящата свещ се обикалят всички стаи, за да бъде благословен домът, както и хората в него. Някой я оставят да гори цялата вечер, а други я гасят, за да може ако ги сполетят трудности, да я припалят.
Прието е, че на Велика събота се посещават гробищата. Жените раздават хляб и боядисани яйца за душите на мъртвите. Месят се и се пекат козунаците, приготвят се агнешките гозби. За тези, които са пропуснали боядисването на яйцата в четвъртък, е позволено това да се случи рано сутринта на Великата събота.