Разпети петък – най-тъжният ден за християните

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
2 Минути

Вярващите на Разпети петък ходят на църква, където минават три пъти под масата за здраве

Разпети петък е най-тъжният ден от Страстната седмица. Тогава Божият син е разпънат на кръста, като по този начин той изкупва греховете на човечеството. Именно затова на този ден е прието да не се яде и пие нищо, дори вода. По този начин всички са съпричастни със смъртта му.

Вярващите на Разпети петък ходят на църква, където минават три пъти под масата за здраве. Прието е също така хората да оставят цветя и боядисани яйца пред свещената икона като дар за храма.

Строго забранено е да се работи

През цялата Страстна седмица работата е забранена и този ден също не прави изключение. Смята се, че работата ще донесе само беди и нещастия, а освен това ще предизвика унищожение на реколтата от градушка. Забраняват се и всякакви тържества, сбирки и забавления.

В народните вярвания се казва, че на този ден дори и птиците не пеят, защото страдат за Христос. От там идва и изразът „На Велики петък и пиле не пее, и гнездо не вие.”

Разпети петък е Денят на великите страдания на Иисус. Христос приел смирено съдбата си да бъде унижаван, обруган, бичуван, бит с плесници, накичен с венец от тръни на главата, нарамен и принуден да носи при изкачването към лобното си място тежкия кръст, на който ще бъде разпънат; разпънат е на Голгота между двама разбойници и издъхва в мъки. Станало слънчево затъмнение и земетресение.

Снимка: Pravoslavieto.com. Масата, на която на Разпети петък е положена светата Плащаница
в благоевградския храм “Въведение Богородично”.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама