Кристина Чонга, (FAPPR) пред Агрозона: Румъния инвестира 1,5 млрд. евро в напоителни системи

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
6 Минути

Зам.-директорът на Форума на професионалните фермери от Румъния (FAPPR) споделя за проблемите и решенията в румънското земеделие

Климатичните промени и засушаването поставят сериозни предизвикателства пред земеделските производители в цяла Европа. В Румъния, където този проблем е особено остър, се предприемат активни мерки за справяне с него. Кристина Чонга, зам.-директор на Форума на професионалните фермери от Румъния (FAPPR), в интервю за Агрозона сподели какви са основните дейности на организацията в подкрепа на земеделците и как румънското правителство се опитва да модернизира напоителната система в страната. Тя обърна внимание на нуждата от програми за управление на риска, както и от съвременни напоителни системи. Според нея Румъния има потенциал да развие земеделския си сектор, като се фокусира върху диверсификация и преработка на храни, както и върху развитие на животновъдството.

Зам.-директорът на FAPPR участва в семинар, организиран от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) и дискутира темата „Ефективно напояване и хидромелиорация: Добри практики за устойчиво развитие в земеделието“.

Г-жо Чонга, какви са основните дейности на Форума на професионалните фермери от Румъния в подкрепа на земеделците?

  • През настоящата година нашата организация работи съвместно с държавните органи по разработването на схема и структура за управление на риска. Паралелно с това продължаваме да подкрепяме Програмата за напояване. Програмата за управление на риска е от изключително значение, тъй като в момента в Румъния липсва подобна инициатива, а застрахователните компании не предлагат застраховки срещу засушаване. Въпреки че са налични средства от Европейския съюз по Втория стълб, включително 73 милиона евро, предназначени за тази програма до края на текущия програмен период, и възможността държавата да задели 3% от директните плащания по Първия стълб, в съчетание с национално финансиране, за създаване на продукт за управление на риска, който да облекчи основните рискове от засушаване, тази възможност все още не е реализирана.

Възползва ли се румънското правителство от тази възможност?

  • Румънското правителство се възползва от възможността да задържи 3% от директните плащания, но за съжаление, тези средства не се използват за разработването на необходимия инструмент за управление на риска. Това е съществен пропуск, особено като се има предвид, че има успешни модели в други страни като Испания, Франция и Италия, от които можем да се поучим. Нашата организация поставя този въпрос като основен приоритет и настоява правителството да работи в тясно сътрудничество с всички заинтересовани страни, включително застрахователните компании, чрез публично-частно партньорство.

Как оценявате въздействието на климатичните промени върху земеделския сектор в Румъния?

  • Климатичните промени са едно от най-сериозните предизвикателства пред нас. Статистиката показва тревожна тенденция – средният добив намалява през последните шест години, с изключение на една година. Затова е от изключителна важност да се разработи продукт, който да покрива риска от суша. За съжаление, в момента на пазара не се предлага подобна застраховка.

Какви са последиците за румънските земеделци?

  • Много земеделски производители в Румъния са принудени да продават бизнеса си и да се преориентират към други дейности. Те са поели финансови рискове, инвестирайки в семена и необходими за производството продукти, но накрая остават без реколта. Особено уязвими са малките и средни земеделски производители, които нямат възможност да инвестират в напоителни системи.

Какво е състоянието на напоителната система в Румъния?

  • Румънското правителство е разработило амбициозен план за модернизация на основната напоителна инфраструктура, като е заделило 1,5 млрд. евро до 2027 г. Целта е да се рехабилитира напоителната система, обслужваща 1,2 млн. хектара земеделска земя. Освен националното финансиране, са осигурени и средства от ЕС по Втория стълб. Ние приветстваме стратегическата насоченост на Министерството на земеделието на Румъния. Като пример за европейско финансиране, са договорени 400 млн. евро за вторична напоителна инфраструктура и още 100 млн. евро за локални напоителни системи.

За какво точно ще бъдат използвани отпуснатите средства?

  • Рехабилитацията на съществуващата система е важна, но е необходимо паралелно да се инвестира в изграждането на модерни напоителни системи. Това включва внедряване на капково напояване, използване на сензорни технологии и изграждане на гравитачни резервоари за поливане.

Каква е Вашата визия за развитието на земеделския сектор в Румъния през следващите години?

  • Румъния има значителен потенциал за развитие, особено в областта на преработката на храни. Необходима е диверсификация и специализация на земеделското производство в отделните региони, като се наблегне на култури с висока добавена стойност. Румъния изостава от другите страни-членки на ЕС, включително от България, по отношение на структурата на селското стопанство. Например, делът на животновъдството в общото селскостопанско производство е едва 28%. Докато зърнопроизводството е силно развито, животновъдството е в упадък, което ни прави нетен вносител на животински продукти, с изключение на пилешкото месо. Затова на последния съвет по земеделие и рибарство нашият министър предложи репродуктивните животни да бъдат включени в списъка на допустимите за европейско финансиране.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама