На работен обяд министрите ще обсъдят начините за подходящо финансиране на Кохезионна политика, изграждаща сигурен, конкурентоспособен и устойчив ЕС
Кабинетът одобри позицията за участие на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз (ЕС) във формат „Кохезионна политика“ на 28 март 2025 г. в Брюксел. Съветът ще проведе обмен на мнения относно превръщането на политиката за сближаване в по-динамична, стратегическа и осигуряваща промяна в ЕС. Съветът ще приеме и заключения за сближаването след 2027 г., които България ще подкрепи. На работен обяд министрите ще обсъдят начините за подходящо финансиране на Кохезионна политика, изграждаща сигурен, конкурентоспособен и устойчив ЕС.
Българската позиция е, че Съюзът има нужда от стратегическа рамка за осигуряване на растеж, конкурентоспособност и намаляване на регионалните различия, на фона на многобройните предизвикателства, на които държавите членки са призвани да отговорят. Важно е да се отчита как останалите политики се отразяват върху развитието на европейските региони. Ключови условия за една успешна и ориентирана към резултати политика на сближаване са подкрепата за капацитет за добро управление на инвестициите, стабилният курс към онези структурни реформи, които имат пряка връзка с областите на интервенции от програмите за сближаване и не на последно място, силният ангажимент на регионите, чиито особености, нужди и интереси трябва да бъдат отчетени.
Необходима е определена гъвкавост за отговор на непредвидени събития и нови обстоятелства, застрашаващи перспективите за регионално развитие. Едновременно с това Кохезионната политика не е инструмент за отговор на кризи и не трябва да се компрометират целите й като дългосрочна инвестиционна политика за балансиран и устойчив растеж, конкурентоспособност и работни места, особено в слабо развитите региони. Именно тези цели, наред с редица кризи и приносът на Кохезионната политика за преодоляването им, както и демографските промени и предизвикателствата на цифровия и климатичния преходи изискват амбициозно и стабилно финансиране за нея от ЕС.