Снежана Благоева: ЕК променя подхода към Зеления пакт

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Неудовлетворителни резултати от досегашните мерки, приоритет е конкурентоспособността

На 11-ата Национална среща на земеделските производители в Казанлъшки минерални бани, Снежана Благоева от Постоянното представителство на България в Брюксел представи настоящата визия на ЕС по отношение на Зеления пакт. Тя подчерта, че след анализ на резултатите от изпълнението на целите, ЕК предприема нов подход, поставяйки акцент върху диалога, конкурентоспособността и опростяването на регулациите.

Тя обясни, че за последните години подходът е станал част от всички политики на ЕС, включително и в селското стопанство. според резултатите, представени в Доклад на ЕК от януари т.г. резултатите от изпълнението на поставените цели не са особено задоволителни.

„В земеделието основната стратегия беше „От фермата до трапезата“, но в доклада няма особен напредък в прилагането на нейните цели – само два от седем основни индикатора имат достатъчно голям напредък. По останалите индикатори напредъкът е недостатъчен или няма въобще такъв. Например, намаляването на употребата на опасни пестициди или загубата на хранителни вещества,“ отбеляза Благоева.

По думите й в ЕК в момента има нов подход.

„Новата комисия разбра за негативните ефекти на зелената сделка върху икономическото развитие, включително и в сектора на земеделието и в момента има две големи промени, коментира тя. Според нея в бъдещата визия на Комисията приоритет са диалогът и разбирателство, консултациите и съвместно взимане на решения преди поставяне на крайните цели.

 „В момента в центъра на всички политики, които разработва ЕК, стои конкурентоспособността, защото е очевидно, че европейската икономика губи своята конкурентоспособност“, посочи още Снежана Благоева.

Съгласно приетия наскоро Компас на ЕС за възобновяване конкурентоспособността, определени мерки ще бъдат приложени в няколко области – иновации, декарбонизация, съчетана със запазване на индустрията, и намаляване на зависимостите на ЕС в стратегически области от външни доставчици. Ключов документ е и „Индустриалната сделка“, в която се говори за подкрепа на енергоемките отрасли, стимулиране на чистите технологии, повече кръгова икономика, обясни тя.

Според Благоева всичко това е подкрепено от усилието за опростяването, тъй като регулациите в ЕС са твърде сложни и това налага полагане на усилия в тази посока. По отношение на земеделието се предвиждат повече стимули и по-малко регулации по отношение на земеделските производители.

„Комисията не дава индикации, че отстъпва от целите си. Околната среда и климатът остават цели за ЕС, но това ще продължи по един разумен начин, запазвайки земеделското производство и гарантирайки продоволствената сигурност и конкурентоспособността“, обобщи тя.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама