ЕС иска облекчаване на правилата за ГМО-култури

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
2 Минути

Нови регулации целят да стимулират иновациите, но предизвикват опасения за безопасността на околната среда

„Европейската комисия предприема значителни стъпки към облекчаване на регулациите за новото поколение генно-модифицирани култури. Те са създадени с най-новите лабораторни техники и правят възможно разработването на растения с повишена устойчивост на вредители, по-добър добив и адаптивност към климатичните изменения.“ Това съобщи Преслав Борисов от Българския фермерски съюз (БФС) в профила си във Facebook.

Този ход предизвиква разгорещени дебати в целия ЕС, като поддръжниците твърдят, че промените ще стимулират иновациите и ще помогнат на земеделските производители да се справят с предизвикателствата на климатичните промени и продоволствената сигурност. От друга страна, екологични групи и неправителствени организации изразяват опасения за потенциалните рискове за общественото здраве и околната среда.

Какво се променя?

„Понастоящем всички генетично-модифицирани организми (ГМО) в ЕС подлежат на строги тестове за безопасност и правила за проследяване. С предложението на Комисията, обаче, ще се създаде нова категория, която ще се третира до голяма степен като равностойна на традиционните растителни видове,“ сподели Борисов.

 Ролята на Полша и подкрепата на ЕС

„Под ръководството на Полша, по време на нейното председателство на Съвета на ЕС, компромисното предложение получи значителна подкрепа сред държавите-членки на Съюза. Понастоящем мнозинството от страните подкрепят този ход, но няколко държави, главно от Югоизточна Европа, продължават да се противопоставят на дерегулацията,“ заяви Борисов.

 Подкрепа и опасения

„Поддръжниците твърдят, че предложението ще стимулира иновациите и ще помогне на европейските земеделски производители да се справят по-ефективно с вредителите и да увеличат производството си, справяйки се с предизвикателствата пред продоволствената сигурност. Екологични групи и неправителствени организации, от друга страна, алармират, заявявайки, че промените дават приоритет на корпоративните интереси пред общественото здраве и безопасността на околната среда. Те твърдят, че малки генетични намеси все още могат да доведат до значителни и непредсказуеми промени в характеристиките на растенията. Това предложение може да измени облика на европейското селско стопанство и досегашния модел за безопасност и изисквания на хранителните продукти.,“ разясни Борисов.

Снимка: Facebook

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама