Трифон Зарезан и Свети Валентин – традиции и символика
Днес е двоен празник: православната църква празнува Трифон Зарезан в чест на Свети Трифон, а католическата и англиканската църкви имат празника в чест на Свети Валентин.
Празникът на виното има древни езически корени, от времето на траките. Смята се, че той е пряко свързан с тогавашните чествания в името на бог Дионисий. Трифон Зарезан е свързан с първия стопански процес в обработка на лозата – пролетното й зарязване. Св. Трифон е познат и в другите балкански страни, денят е закрепен в православния календар и е свързан със смяната на сезоните от зима към пролет.
Обичаят повелява рано сутринта на този ден стопанката да омеси погача.
Освен това трябва да сготви кокошка, която се пълни с ориз или булгур. Кокошката се вари цяла, а след това се препича на саджак. В нова вълнена торба се слага питата, кокошката и бъклица с вино. С такива торби на рамо мъжете отиват на лозето. Там се прекръстват и от три главини всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите. Този ритуал се нарича „зарязване“.
На лозата се избира и „царя на лозата“, а след връчване на титлата започва и празника. „Царят“ е окичен с венец от лозови пръчки, който носи на главата си, и с друг венец, който слага през раменете си. Той сяда на колесар. Лозарите теглят колесаря и под звуците на гайди, гъдулки и тъпан и се отправят към селото или града. Там спират пред всяка къща. Домакинята на дома изнася вино, дава първо на царя да пие, след това черпи и хората от свитата му.
Свети Валентин е закрилник на влюбените
Смята се, че е роден в Италия и е бил християнски епископ. Живял е по времето на император Марк Аврелий Клавдий Втори. Императорът смятал, че неженените мъже са по-добри войници, затова решил да създаде закон, който забранява на младите мъже да се женят. Епископ Валентин обаче не бил съгласен с този императорски указ. Той станал застъпник на младите влюбени и започнал да изпълнява тайни бракосъчетания.
Не след дълго бил разкрит и вкаран в затвор. Екзекутиран е, защото не пожелал да се кланя на римските богове. След смъртта си Валентин станал “светец-покровител.” На празника младите римляни раздавали картички със сърчица на тези, с които искат официално да се срещнат. Този празник се провежда на всеки 14 февруари. Има валентинки в музеи по света, които датират от 1415 г.
Честит имен ден на Валентин, Валентина, Валя, Трифон, Трифона!
14 февруари е и празник на град Сухиндол.