ЕИБ отпуска 250 млн. евро заем на България за съфинансиране на проекти, подкрепени от ЕС

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
2 Минути

 Акцентът ще бъде поставен върху екологични, цифрови и иновативни проекти

Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) отпуска заем на стойност 250 млн. евро на България в подкрепа при съфинансирането на приоритетни проекти по европейските програми в периода 2021-2027 г., които ще ускорят развитието в области вариращи от енергийна ефективност и води до транспорт и научни изследвания. Финансирането ще укрепи икономиката, ще поощри растежа и конкурентоспособността и ще подобри жизнения стандарт.

Финансирането от ЕИБ ще помогне на България да съфинансира инициативи, които получават безвъзмездни средства от бюджета на Европейския съюз за повишаване на енергийната ефективност на сградите и производствата, подобряване на пречистването на отпадъчните води, подпомагане на бизнес изследванията, модернизиране на железопътния траспорт и защита на почвите, наред с други цели.

Специален фокус ще бъде поставен върху проекти, които насърчават иновациите и дигитализацията, допринасят за зеления преход и подобряват транспортната свързаност.

„Заемът от ЕИБ ще ускори усвояването на безвъзмездното финансиране от ЕС в полза на националната икономика,“ заяви вицепрезидентът на ЕИБ, Кирякос Какурис. „Това от своя страна ще засили икономическото, социалното и териториалното сближаване и в крайна сметка ще подобри бизнес средата, качеството на обществените услуги и стандарта на живот в страната.“

Това е първият транш по структурна кредитна програма в размер на 1 млрд. евро, одобрена от ЕИБ за България за текущия програмен период. Съвместно с по-мащабни проекти, този транш може да бъде използван за финансиране на по-малки проекти, които  не отговарят на изискванията за пряко финансиране от ЕИБ. 

Този финансов механизъм е логично продължение на успешното сътрудничество между ЕИБ и България. Партньорството включва подобни кредитни споразумения за 500 млн. евро през 2014 г. и 700 млн. евро през 2007 г. Средствата по тях бяха изплатени и усвоени за съфинансиране на проекти в България, подкрепяни от ЕС, включително за разширяване и модернизиране на железопътния превоз и магистралната инфраструктура, за развитие и рехабилитация на водоснабдяването и пречиствателни станции за отпадъчни води, както и за подобряване на обществения транспорт в столицата.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама