Искаме разработване на финансов инструмент за улеснено кредитиране на земеделците, заяви председателят на Асоциация на земеделските производители в България
Председателят на Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) Венцислав Върбанов, съвместно със зам.-министър на земеделието Лозана Василева и членове на управителния съвет на АЗПБ се срещнаха вчера със зам.-министъра на финансите Мартин Дановски. Съвместната среща бе по повод обсъждане на предложение за промени в Компонент 6 „Устойчиво селско стопанство“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
- Г-н Върбанов, поискахте среща с Министерство на финансите по повод Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Какви бяха Вашите искания?
Поискахме тази среща, защото по Националния план за възстановяване и устойчивост бяха подадени близо 4000 проекта. От тях едва около 1600 биха одобрени с бюджета, който е заделен по направленията. Още в самото начало, когато се разглеждаха проектите, от АЗПБ имахме предложение за прехвърлянето на средства от нестартиралото направление „Инвестиции, свързани с ефективно използване на вода в земеделските стопанства“ към направление „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“. В това направление остават много проекти, които няма да могат да бъдат финансирани, въпреки че отговарят на изискванията и са разгледани ДФЗ.
Тъй като Министерството на финансите е управляващ орган на средствата по НПВУ, а не Министерството на земеделието и храните, затова ние поискахме тази среща, за да обсъдим направени ли са действия по прехвърлянето на тези близо 100 млн. лв. Това беше целта на нашата среща.
- Какъв беше резултатът от Вашата среща?
От зам.-министъра на финансите Мартин Дановски разбрахме, че действия по прехвърляне на средствата не са направени досега. За да бъдат прехвърлени тези финанси от едно направление в друго, е необходимо да бъде поискана промяна в НПВУ от страна на МФ към Европейската комисия. Тези изменения трябва да бъдат заедно с всички останали направления като енергетика, транспорт и т.н. Това по неговите думи ще се случи през месец февруари.
От зам.-министъра разбрахме още, че, че са направени предварителни разговори с ЕК, но както за направление „Земеделие“, така и за други направления, различни от земеделие ЕК неофициално казва, че не би позволила такива трансфери. Това означава, че тези проекти, които са подадени, разгледани от Държавен фонд „Земеделие“ и одобрени, трябва да бъдат изхвърлени в кошчето. За нас това не е приемливо в тези трудни стопански години.
- Какво смятате да правите в този случай?
Ние настоявахме пред зам.-министър Дановски тези средства да бъдат предвидени от националния бюджет за следващата финансова година. Зам.-министърът не можа да обещае на 100%, но ни увери, че ще се проведат такива разговори и евентуално ще бъдат предвидени тези средства под условие. Според информация на МЗХ тези средства ще бъдат достатъчни за одобрение на близо 500 проекта.
- На срещата обсъждахте ли някакви други проблеми?
Да, другият въпрос, който искахме да обсъдим с МФ, бе забавянето по НПВУ. Като цяло Планът се бави. Към момента е получено първо плащане и е направено искане за второ. Плащането по Компонент 6 „Устойчиво селско стопанство“ от Националния план за възстановяване и устойчивост е предвидено като пето по НПВУ. Тази информация притеснява колегите, които вече изпълняват своите проекти, дали ще получат средствата по тях.
Те са притеснени и заради банките, които в повечето случаи отказват финансиране на вече одобрените проекти. Зам.-министър Дановски обясни, че средства за финансиране на проектите са предвидени в бюджета и ще бъдат изплатени, след което ще бъдат възстановени от ЕК по линия на НПВУ. Това, което каза той в допълнение е, че февруари, когато се предвиждат останалите промени по НПВУ, ще бъдат разместени и плащанията. По този начин тези направления като земеделието, които по-рано изпълняват своите проекти, да бъдат финансирани по-рано.
- Казахте, че много ваши колеги са притеснени от факта, че банките отказват финансиране на земеделците за одобрени проекти. Как може да бъде разрешен този проблем?
Това се случва не за първи път. Винаги, когато има проблеми както конюнктурни в земеделието – лоши стопански години, суша, лоша реколта, ниски цени, така и в случаите, когато има политическа нестабилност, банките намаляват своя интерес към финансирането на проекти, дори и на такива, които са одобрени по програмите. Много често към Асоциацията постъпват оплаквания, че при разговорите с банките, производителите получават отказ за финансиране на одобрени проекти по ПРСР и по НПВУ.
- Какво може да направи АЗПБ по този въпрос? Имате ли някакво предложение?
Да, преди години ние бяхме предложили на МЗХ да разработи финансов инструмент, така че да може ДФЗ да кредитира одобрени проекти по Програмата за развитие на селските райони. Земеделските производители да си връщат кредита към ДФЗ и да не ползват търговски банки. Това беше направено преди години и работеше като финансов инструмент доста добре. ДФЗ има направление „Инвестиционно кредитиране“ от 1998г. Има такава дирекция и практика.
Ние ще предложим на министър Тахов да бъде подновена тази възможност и да бъдат заделени средства за следващата финансова година. Държавен фонд „Земеделие“ в ролята си на институция, която трябва да подпомага земеделските производители, ще може да кредитира тези проекти, за да не се лутат колегите по банките. В тази връзка ние ще подготвим официално искане до министър Тахов, ще организираме срещи и се надяваме това наше искане да бъде удовлетворено и да бъде възприето като мярка.