Целта е опростяване и облекчаване на административната тежест в Стратегическия план
Министерството на земеделието и храните подготвя второ изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. в диалог с браншовите организации. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева на среща със сектора в МЗХ. Тя съобщи, че са постъпили редица предложения от земеделските организации и всички са разгледани.
„Диалогът с всички заинтересовани страни е изключително важен и преди комуникацията с Европейската комисия искаме да чуем вашите предложения, за да стигнем заедно до най-правилните решения как да изменим Стратегическия план“, заяви заместник-министър Василева.
Експерти от Министерството представиха пред бранша изменения, касаещи екосхемите, биологичното растениевъдство, хуманно отношение към животните и др. с цел облекчаване на условията за изпълнение от страна на кандидатите.
Обединяване на екосхеми и предложения за автохтонни породи
По време на срещата браншовите организации представиха становища за изменение на някои интервенции в Стратегическия план. Участниците в дискусията обсъдиха предложението за обединяване на три екосхеми в една – за намалено използване на пестициди, за запазване и възстановяване на почвения потенциал и за разнообразяване на отглежданите култури, направено от Националната асоциация на зърнопроизводителите. От страна на браншовите организации бяха представени както становища „за“, така и „против“ трансформацията.
От сектор „Животновъдство“ направиха предложения за промени в подпомагането на автохтонните породи. Освен това имаше предложение за преизчисляване на съотношението за гъстота на пасищните животни. Те също настояват за намаляване на административната тежест, за комбиниране на екосхемите за биоживотновъдство и хуманно отношение.
Намаляване на административната тежест и оптимизиране на процесите
„Предстои да бъдат разгледани всички направени предложения, като ще вървим в посока опростяване и облекчаване на административната тежест. Целта да действаме в ритъм при стартирането на приеми и разплащания, и да постигнем максимално добър ефект за сектора“, каза в заключение заместник-министър Василев.
Заместник-изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Петя Славчева коментира, че всички промени изискват ново разписване на алгоритъма за кандидатстване, проверки и контрол, и разплащане и призова за облекчаване на процесите.
График за одобрение и изпращане на измененията по Стратегическия план към Европейската комисия
Заместник-министър Василева представи графика, в който е необходимо да бъдат подготвени измененията в Стратегическия план. Предстои провеждане на Комитет за наблюдение през септември и изпращане на предложение за изменение към Европейската комисия.