Прогноза: По-малък добив, но по-качествен тютюн заради сушата и жегите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Производителите се надяват на рекордни цени на тютюна тази година поради очакваното високо качество на суровината

Сухото и горещо лято през юли и август 2024 година оказват значително влияние върху качеството и очакваното количеството на тютюневата суровина в България. Въпреки неблагоприятните климатични условия, които водят до по-ниски добиви, високото качество на продукцията остава на преден план. В момента кампанията по прибиране на тютюн е в своя разгар. Основните усилия на производителите са насочени към постигане на рекордни изкупни цени, които да компенсират загубите от по-ниските добиви. Това споделя в интервю за Агрозона Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010).

Качество срещу количество: Влиянието на климата върху тютюневата реколта

“От сухото и горещо лято произтича да се произведе качествена тютюнева суровина. Това качество обаче ще бъде за сметка на количеството или на добивът от декар. Предпоставка за високото качество, освен времето са и добрите земеделски практики и високият професионализъм, които влагат всяка година тютюнопроизводителите от България”, сподели Цветан Филев.

Прогнози за изкупните цени през 2024 година

Надявам се да повторим миналогодишните рекордни изкупни цени за единица килограм при тютюна и поне цените да компенсират загубите от ниските добиви на декар.

През 2023 г. за най-масовата ориенталска сортова група тютюн -Басми цената мина границата от 10 лв за килограм. Същата сортова група тютюн, произвеждана в съседна Гърция и изкупувана от същия оператор фирма, се продава за 4,5 евро, т.е за 9 лева и това е  заради по-доброто качество, което ние постигаме в България. При втората ориенталска група Кабакулак цените минаха над 7 лв. За едролистната сортова група Бърлей цените бяха над 5 лв за килограм, а за Виржиния над 8 лв.  Ние се стремим с постигане на високо качество и при постоянна комуникация с търговските оператори през 2024 година Да повторим тези цени, а защо не и да надградим, да повишим изкупните цени и да постигнем пак рекорд. Смятам че тютюнопроизводителите в България, на фона на старанието, което прилагат при отглеждане на тютюна, го заслужават .

Кампания по прибиране на тютюн: Ход и прогнози

В момента сме на средата на кампанията по прибиране на тютюна.  

Кога ще приключи кампанията зависи от климатичната обстановка в страната. Сега имаме сухо и горещо лято. При тези условия тютюнът зрее по-бързо и на този етап ние сме прибрали половината от тютюневата суровина. Първите две беритби са извършени. Предстои да направим и следващите две. Смятам че до края на месец септември ще бъде прибран тютюнът на 90%. При едролистните сортови групи бърлей и Виржиния по традиция и технология суровината се очаква да бъде прибрана на 100% през октомври. Основно при Бърлей и Виржиния тютюнопроизводителите са малко по-големи от тези които отглеждат ориенталските сортови групи Басми и Кабакулак тоест малко по-професионално се занимават с тютюнопроизводството и прилагат напояване – гравитачно или капково и заради това, че се напояват сортовите групи се дава на растението по-дълъг живот и резонно тютюневата суровина се прибира до по-късно. След това се извършва манипулационната ръчна заготовка във формата, под която се предлага и продава на тезгяха в търговските оператори. 

Изкупната кампания и подготовката за новия стопански цикъл

Изкупната кампания стартира през ноември и достига своя пик през декември. Всички непродадени количества ще бъдат изкупени през януари 2025 година. Слет това тютюнопроизводителите ще започнат подготовката за новия стопански цикъл от 2025 г. От февруари започва подготовката на лехите, а през март и април се отглеждат разсадите, които ще се разсадят на открито през май.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама