Руски фермери се борят да спасят реколтата

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Под знойното слънце и температури от 50 градуса по Целзий, фермерите в Ростовска област, житницата на Русия, се опитват да спасят реколта, поразена от горещини, студове и наводнения, съобщава Ройтерс.

Ростовска област, която миналата година е източник на 11% от общата зърнена реколта на Русия, е ключов регион за земеделското министерство. Този регион е важен за корекциите в прогнозата за реколтата през 2024 г.

Министерството на земеделието прогнозира, че зърнената реколта в Русия ще достигне 132 милиона тона през 2024 г. Това е с 9% по-малко от 145 милиона през 2023 г. и с 16% по-малко от рекордните 158 милиона през 2022 г.

Миналата седмица Ростовска област обяви, че очаква реколтата от зърно да намалее с 38% тази година, достигайки 10 милиона тона. Горещата вълна е последвала пролетните мразове, съобщава БТА.

“Пшеницата излезе от зимата в добро състояние и перспективите за реколтата бяха отлични, но сега прибираме това, което ни е останало,” коментира Сергей Сасунов, главен агроном на ферма в Ростовска област. Той изчислява, че фермата е прибрала само половината от обема от миналата година.

Русия стана водещ световен износител на пшеница, благодарение на държавната подкрепа и въпреки западните санкции върху технологии и оборудване, наложени след анексирането на Крим през 2014 г.

Селскостопанският бум преобрази много южни региони като Ростовския, където култивираните полета сега доминират в пейзажа. Това също така подобри стандарта на живот в регионите.

Глобалното затопляне отвори нови северни райони в Русия за селско стопанство, но екстремните климатични условия направиха реколтите в южните региони като Ростовска област нестабилни.

Министърът на земеделието на Русия, Оксана Лут, посочи сушата като основен фактор, който може да принуди правителството да преразгледа прогнозата си за реколтата от зърно тази година.

По-слаба от очакваното реколта ще увеличи инфлацията в Русия, която достигна 8,6% на годишна база през юни. Това става на фона на високите държавни разходи и ръста на заплатите в икономика, показваща признаци на прегряване.

Консултантската компания “Совекон” (Sovecon) заяви, че температурите в ключовите зърнопроизводствени региони ще останат с 2-6 градуса над нормата през следващите седмици. Според главния метеоролог на Русия, Роман Вилфанд, периодите на екстремни горещини в страната ще станат по-дълги през следващите години, а наводненията и ураганите ще зачестят.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама