Животновъди апелират за реформи и оптимизация на процесите, на фона на стартиралите проверки във фермите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Фермерите предлагат въвеждането на няколко реформи за оптимизация на процесите

Писмо, адресирано до министъра на земеделието Кирил Вътев и председателя на Комисията по земеделие в Народното събрание Десислава Танева, във връзка със стартиралите проверки във фермите за едри преживни животни са изпратили от Сдружението на животновъдите от община Сандански.

Ето и какво гласи текстът на писмото:

“Съгласно ваша заповед започнаха проверки на животновъдните обекти, касаещи идентификацията на животните. Основният фокус е върху едрите преживни животни, които понастоящем изпитват трудности поради зимните условия. Животновъдите подкрепят инициативата за извършване на проверки, но изразяват загриженост относно административния натиск и предлагат конструктивни предложения за подобрения.

Проведените проверки отново подчертават трудностите, пред които са изправени животновъдите – екстремни метеорологични условия, липса на работна ръка, стрес за животните и други предизвикателства.

Фермерите предлагат следните реформи и предложения за оптимизация на процесите:

  1. Финализиране на системата ВетИС за фермерите и въвеждане на електронни паспорти за животните паралелно с проверките по идентификацията.
  2. Разглеждане и внедряване на една годишна проверка, включваща всички контролни институции, съобразно практиката в други страни от ЕС.
  3. Преценка за извършване на проверки при анонимни сигнали, като се има предвид затруднението, което те представляват за фермерите.
  4. Създаване на работна група между МЗХ и браншовите организации за намаляване на административните тежести и прекратяване на бюрократичните експерименти върху фермерите.
  5. Свикване на Съвет по животновъдство за обсъждане на актуални въпроси, свързани с административните тежести и бюрократичните бариери.
  6. Участие на животновъдните организации в обсъждането на методологията за проверки и получаване на предварителна информация от частно-практикуващите ветеринарни лекари.
  7. Възможност за фермерите да осъществяват корекции във ВетИС от раждане до смърт на животното.
  8. Залагане на показатели за обезщетения при пропуснати ползи, свързани с липса на ваксини и при повреждане на животните по време на проверки.
  9. Създаване на програма за подпомагане на фермерите за оборудване на фермите с прокар, кантар и станок.

Господин Министър, отново повтаряме. Ние не сме против проверките. Нека да ги има, особено за виртуалните животни, но нека видим и реформите в структурите на МЗХ, които реално да подпомагат загиващото българско животновъдство.

В заключение, сдружението на животновъдите изразява безпокойство от липсата на проверки на животновъдните обекти извън ВетИС, незаконните пазари за живи животни и отсъствието на проверки в ромските махали. Освен това, се повдига въпросът за вноса на говеждо месо и необходимостта от регулиране на извършваните практики на месопреработвателни предприятия и хипермаркети представящи вносното за българско месо.

Представяме ви тези предложения с надежда за подобрение на условията за българските животновъди”, апелерат те.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама