С 3516% се е увеличил вносът на слънчогледово масло за година

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Според министъра на икономиката секторът се преработка се окрупнява, а анализ трябва да покаже защо продуктите са по-скъпи у нас, отколкото в ЕС

С 3516% се е увеличил вносът на слънчогледово масло – рафинирано и нерафинирано, за последната година, сочат данните на Министерство на икономиката и индустрията (МИИ), представени в Пленарна зала по време на отговор на министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов за влиянието на внесеното от Украйна слънчогледово семе на българския пазар на депутата Румен Христов.

В количествено изражение това се равнява на 218 хил. тона, обясни министърът. Според данните от Евростат вносът у нас белен/небелен/шарен слънчоглед е намалял с 12,8% на годишна база до 33 хил. тона, а слънчогледовото кюспе се е увеличило с 544% до 155 хил. тона, показват още данните. Основните страни, от които се внася слънчоглед и продукти от него, са Украйна, Румъния и Молдова, уточни министър Богданов.

10 дни ще приемат заявления за извънредната помощ за производителите на слънчоглед

По отношение на износа на слънчогледово семе и продукти от него, през 2022 г по изчисления на МИИ износът на белен/небелен/шарен слънчоглед е нараснал на годишна база с 21%, до 391 хил. тона. Изнесено е с 113% повече слънчогледово масло, което се равнява на 685 хил. тона. При експорта на кюспе ръстът е 103%, като са изнесени 907 хил. тона. Водещи страни, към които изнасят нашите производители, са Германия, Испания, Гърция, Китай и др.

По данни на Евростат през 2019 г предприятията от отрасъла са реализирали оборот на стойност 747 млн. евро. За следващите две години по данни на МИИ секторът е нараснал и сме успели да реализираме приходи от 1,3 млрд. евро, като търговското салдо е положително за България.

Производството в сектора се окрупнява в последните години, тъй като въпреки намаляването на броя на предприятията от 76 през 2013 г. до 57 през 2020 г., заетите в тях се увеличават на годишна база.

Според министър Богдан Богданов обаче трябва да се направи анализ защо през 2021 г. продукцията у нас от тази промишленост е била по-скъпа с 31% спрямо европейската, а през 2022 г. – с над 34%.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама