Четири дирекции ще заемат функциите на Управляващ орган по Стратегическия план до 2027 г.

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Министерският съвет взе решение, с което определи Управляващия орган на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. С това се определя органът, който отговаря за управлението и изпълнението на Плана, като той е и основното звено за контакти с Европейската комисия.

Функциите на Управляващ орган на Стратегическия план ще се изпълняват от четири дирекции в Министерство на земеделието – дирекция „Директни плащания“, дирекция „Развитие на селските райони“, дирекция „Пазарни мерки и организация на производителите“ и дирекция „Животновъдство“. Също така са определени дирекциите, които ще подпомагат Управляващия орган при изпълнението на неговите функции, като това са дирекции „Биологично производство“, „Растениевъдство“, „Държавни помощи и регулации“ и „Идентификация на земеделските парцели“.

Съгласно регламентите на ЕС всяка държава членка определя национален управляващ орган за своя стратегически план по Общата селскостопанска политика.

Досега Управляващ орган на ПРСР в първите два програмни периода беше Дирекция Развитие на селските райони в МЗм

“Няма никъде по друга европейска програма у нас и в ЕС Управляващият орган да е повече от една административна структура. Кой ще носи отговорността в крайна сметка за управлението и изпълнението на СП?”, запита народният представител Десислава Танева в профила си в социалните мрежи.
“Ако досега на всички въпроси, предложения и изменения от земеделските стопани се осъществяваше диалог със съответните мотиви за вземане на решение с една дирекция, сега ще са четири дирекции! По-бързо ли ще е, по – ефективно ли ще е, по-добре ли ще е за комуникацията изобщо, и в крайна сметка кой точни ще носи отговорността?”, допълни още тя.
“Категорично – НЕ. Но ще се опитаме явно да сме новатори, лошото е, че отново ще е за сметка на българския земеделски производител! Учим се да управляваме процеси# Земеделците могат да четат!”, заключва Танева.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама