Добри практики при растителната защита и торенето на ябълки показват експерти

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Практическата част ще се проведе в стопанството на “Мак фреш фрутс”

Демонстрация на добри практики за растителна защита и торене при отглеждането на ябълки и представяне на основните резултати по проект NEFERTITI ще се проведе на 27 септември, съобщават организаторите от Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) пред БТА. Теоретичната част на събитието ще бъде в град Кюстендил и ще се излъчва онлайн чрез платформата Zoom, а демонстрационната част ще се пренесе в стопанството на земеделска компания “Мак фреш фрутс” в землището на село Лозно.
Семинарът е с начален час 10:00 и е отворен за представители на всички заинтересовани страни в областта на земеделието.
Целта на събитието е да бъдат представени основните резултати по проект NEFERTITI, включително разработеният Комплект за обучение за организиране на демонстрационни събития в земеделските стопанства (FarmDemo Training Kit) и създадената по проекта мрежа от демонстрационни и пилотни ферми. Тази мрежа ще подобри обмена на знания и взаимното обучение между участниците в събитията и ще спомогне за ефективно внедряване на иновации в земеделието чрез провеждане на демонстрации на нови технологии и техники по различни земеделски теми, изтъкват организаторите.
Другият акцент на семинара ще бъде запознаване на земеделските стопани и съветници с добри практики за растителна защита и торене при отглеждането на ябълки.
Проектът NEFERTITI е мрежа, одобрена за финансиране по програма “Хоризонт 2020”, която включва 32 партньори и е координирана от Института по земеделски технологии (ACTA) – Франция.
Продължителността на проекта е 4 години и 9 месеца и ще приключи на 30 септември т.г. По него са създадени 10 интерактивни тематични мрежи, които обединяват 45 регионални хъба (центрове) включващи земеделски стопани, организиращи демонстрации, и институции, свързани със земеделието, в 17 държави.
В България са създадени два хъба. Единият, за взаимно споделяне на иновации, технологии и най-добри практики за хранене на растенията, с цел повишаване на ефективността на използването на хранителни вещества и опазване на околната среда, а другият – за намаляване употребата на пестициди и постигане на конкурентноспособно и щадящо околната среда земеделско производство.
И двата хъба са изградени на национално ниво, като са включени земеделски производители от различни части на страната и от различни сектори на производството.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама