2/3 от пшеницата е реколтирана, спад в средния добив

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

При маслодайната рапица реколтата е с 20% по-слаба на от декар

2/3 от площите с пшеница, или 68% от нивите, които са 1 208 584 ха, са реколтирани, като продукцията, която е прибрана от ожънатите терени е в размер на 4 296 488 тона, съобщават от земеделското министерство в оперативен анализ за основните земеделски култури. По оперативни данни прибраната продукция от пшеница и ръж е респективно с 44,8% и 11,8% над отчетената по същото време на миналата година, което се дължи на по-бързия темп на реколтиране на площите през настоящата жътвена кампания. Засега производството на ечемик, маслодайна рапица и тритикале изостава с

между 0,8% и 6% на годишна база, поради понижение на средните добиви от декар, посочват още анализите.

Средният добив от декар пшеница се равнява на 522 кг, което е с близо 14% под нивата от миналата година, сочат още сметките.

Ечемикът е реколтиран на 93%, като са прибрани над 580 хил. тона, което е лек спад от 6% на годишна база. Добивите на декар се изчисляват на 503 кг, което е почни на нивата от миналата година.

При рапицата реколтирани на над 77 хил. дка, което представлява близо 60% от площите. Прибрани са над 166 хил. тона, но средните добиви са с над 20% свити, показва още статистиката.

При ръжта и тритикалето също има намаление на добив от декар. При ръжта се получават около 270 кг, дка, което е с 10% спад, а при тритикалето – 342 кг/дка, което е с над 12% свиване на добивите, показва още оперативният анализ.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама