Иван Христанов: Пробите от границата, които БАБХ взема, преминават единствено през държавната лаборатория

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

По отношение на изследванията на пестициди БАБХ работи само със собствената си лаборатория, не се изпращат проби в частни лаборатории. Това заяви зам. министър Иван Христанов по време на интервю за БНТ.

“В момента пробите се носят в държавната лаборатория и се изследват от нея, а не от частни лаборатории. На изследване подлежат само конкретни категории артикули. Това са цитрусови плодове, нар и чушки. Не се изследват всички, а само  20% извадка. В момента една проба отнема около 12 часа, но в рамките на следващите три-четири месеца ще редуцираме това време до един час. Това ще се случи като изградим лаборатория до пункта – модерна и високотехнологична, с достатъчно капацитет да може да поеме цялото натоварване”, коментира още по темата зам. министър Иван Христанов.

Опашки от камиони по границите

В момента има опашка от тирове на ГКПП Капитан Андреево, но те постепенно намаляват, заяви Христанов.

“Първите два дни, в които БАБХ пое контролът, имаше леко объркване, което предизвика увеличаване на опашкитеКъм момента процесът е напълно овладят. Трябва да отбележим и, че има голямо карго от Турция в посока Украйна. Въпреки, че очаквахме спад на трафика, той продължава да е натоварен”, допълни още той.

“Вторият най-натоварен гранично-пропусквателен пункт е на границата между Турция и България”

пестициди, Турция, Agrozona.bg

“Поради тази причина там задължително трябва да има държавен орган, който да върши тази работа, а не функциите на служителите на БАБХ да бъдат маргинализирани и да бъде установен монопол. Отстранихме частната фирма и с това гарантираме, че на границата ни с Турция има повишен контрол на качеството. Има още съвсем малко, което е необходимо да направим, за да можем да достигнем стария капацитет на пропускливост. В рамките на следващите две седмици със сигурност ще го задминем”, заяви зам.-министърът на земеделието.

“През тази седмица проведохме среща с института по роботика към БАН, които ще ни помагат да ускорим процесите там. С тяхна помощ ще гарантираме, че потокът се движи правилно, всички терминали и движения на камионите се синхронизират и контролът е на ниво”, допълни още той.

Целият начин, по който е осъществен изборът на оператора е силно опорочен

“Начинът, по който са са възложени дейностите също е силно опорочен. В момента БАБХ  генерира приходи към държавния бюджет които се равняват на 10 пенсии на час. Досега тези пари са отивали за коли, замъци и какво ли още не. Убедени сме, че на границата трябва да бъде възстановен държавния контрол и тези постъпления да влизат в държавния бюджет. До момента една много малка част от парите, която се състои в държавните такси, е влизала в бюджета. Огромната част от приходите са постъпвали към оператора и това е причината, поради която те са толкова агресивни към нас”, коментира Христанов.

Министър Рашков свика в петък Съвета за граничен контрол

“Трябва да пренапишем целия контрол на границата, за да сме сигурни, че всичко е наред и по отношение на безопасността на храните и за това, което ядем всеки ден ние и децата ни, отговорността е на БАБХ”, заяви зам.-министърът.

“Министърът на транспорта проведе редица срещи с турската страна и се очаква в рамките на следващите 2-3 години потокът от Азия към Европа да се увеличи с 50%, така че държавата стъпва като гарант не просто на сегашните потребности, но и на бъдещите потребности на пункта. Основната ни задача ще бъде да минимизираме всякакви опити за корупционни въздействия чрез камери, обръщане на смените, командироване на служители, постоянни проверки и въвличане и на други държавни органи, така че да не допуснем срастване на една или друга местна локална структура . През последните 10 години само в кабината на БАБХ не е имало камери и никой не е обърнал внимание на това нещо”, допълни още той.

Вижте още: Антикорупционната комисия проверява Иван Христанов за конфликт на интереси

“Не знам дали проверката от страна на КПКОМПИ продължава, но според мен трябва да е приключила бързо, тъй като съм подал документи и съм направила всичко необходимо. Има тълкувание на Конституционния съд по тази тема и моите задължения са изпълнени”, коментира Христанов.

В следващите месеци България трябва да отстрани забележките, които ЕК е направила по Стратегическия план

“Имаме около два месеца да отстраним забележките които европейската комисия е посочила по-стратегическия ни план. При предната програма са получени същия брой забележки. Трябва да отбележим и контекста а именно това че Новата рамка на Европейския съюз е различна. Необходими са ни между два и четири месеца да отстраним забележките”, заключи той.


Още по темата:

Искат непрекъснат полицейски контрол на ГКПП „Капитан Андреево“

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама