Глобалният форум за храни и земеделие (GFFA) ще се проведе на 24-28 януари онлайн

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Глобалният форум за храни и земеделие (GFFA) е международна конференция по централни въпроси от жизненоважно значение за глобалните селскостопански и хранителни политики. Поради пандемията от COVID-19, която все още не е преодоляна в световен мащаб, GFFA отново ще се проведе във виртуален формат в дните от 24 до 28 януари.

Домакин на GFFA е Федералното министерство на храните и земеделието (BMEL) в сътрудничество с Берлинския сенат, Messe Berlin GmbH и GFFA Berlin e.V.

Петдневният форум включва голям брой събития, които предоставят на 3000 участници от световете на политиката, индустрията, науката и гражданското общество възможност да се обърнат един към друг и да постигнат консенсус по въпроси и предизвикателства, свързани с глобалната селскостопанска политика и продоволствената сигурност.

 

В миналото лектори на високо ниво като Антонио Гутериш, Жозефа Сако, Ангела Меркел, Бан Ки Мун и принц Чарлз се присъединиха към състава на GFFA.

Политическият акцент на GFFA е Берлинската конференция на министрите на земеделието, която не е отворена за обществеността. Това е най-голямата конференция на министрите на земеделието в света, в която участват около 70 министри на земеделието. На конференцията присъстват и високопоставени представители на повече от 10 международни организации като ФАО, ОИСР, СТО и Световната банка.

Почвата и земята във фокуса на GFFA 2022

Повече от 90 процента от световното производство на храни зависи от почвата. Той осигурява местообитания за почвените организми и е най-важният земен поглъщател на въглерод на земята. Въпреки това, плодородна земя се губи за селското стопанство и качеството на почвите все повече се влошава в много райони.

Това развитие трябва да бъде спряно чрез устойчиво използване на земните ресурси и запазване на съществуващата земеделска земя. Земеделските производители също трябва да получат дългосрочен и сигурен достъп до земеделска земя чрез права на собственост, наем и ползване, за да им се даде възможност да използват земята устойчиво. Само по този начин ще можем да нахраним нарастващото световно население, да спрем изменението на климата и да намалим загубата на биологично разнообразие. Има спешна нужда международната общност да разработи и приложи жизнеспособни и практически решения, апелират организаторите на форума.

GFFA от 2022 г. трябва да даде ключов тласък за тази цел и да насърчи международния обмен.

Четирите основни въпроса, които ще бъдат обсъдени в рамките на форума са:

  • Как можем да подобрим защитата на почвата?
  • Как можем да възстановим деградиралите почви?
  • Как можем да направим използването на ограничените земни ресурси по-устойчиво?
  • Как могат земеделските производители по целия свят да получат справедлив достъп до земя?
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама