Намаляват цените на дървата до края на януари

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

До края на месец януари ще търсим механизми да се нормализира цената на дървата за огрев в страната. Това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов, съобщиха от пресцентъра на Министерството.

„Една от първите ми дейности бе да се срещна с директорите на държавните горски предприятия и да обсъдим темата с покачващите се цени на дървата за населението. Това, което получих като информация за причините е прекаленото търсене и спекулата от страна на търговците, които купуват дървесината и я доставят до крайния потребител“, коментира министър Иванов и посочи, че целта е до края на януари да бъдат предложени конкретни мерки, които да доведат до намаляване на цените на дървата за огрев през този отоплителен сезон.  По думите му, има и обективен елемент за поскъпването им, като например цената на горивото.

Ползвателите на пелети се надяват, че промяната в цените на дървата за огрев ще се отразят и върху цените на пелетите, които за кратко достигнаха рекордните 700 лв./тон, в сравнение 350-450 лв за тон през отоплителния сезон 2019-2020 г.

При необходимост: Въвежда се мораториум върху износа на дървесина

„Правим анализ и на износа. Ако е необходимо ще наложим мораториум. Възложил съм да бъде изготвена справка каква дървесина е изнесена и какви количества са заложени да бъдат реализирани зад граница. Ако този процент е висок и би имал отражение върху крайната цена, ще предприемем и такива мерки. Заедно с ресорните зам.- министри ще обсъдим възможностите. Нашата цел е до края на сезона да достигнем нивата на цените от лятото“, подчерта д-р Иван Иванов.


Четете още:

До края на януари горските предлагат план за намаляване цената на дървата за огрев


Концесии на ловните стопанства

На въпрос за дейността и концесионните договори на ловните стопанства, земеделският министър отговори, че в момента се извършва проверка и анализ на състоянието им и при констатирани нарушения ще се търси отговорност, включително и чрез прекратяване на договори.

„Най – честите пропуски към момента са неплащането на концесионни такси или наемна такса в срок, при броя на животните, които се намират в стопанството и разходите за дейностите, които се споделят между концесионера и съответното ловно стопанство. Целта ни е да защитим държавния интерес“, категоричен бе той.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама