Свиневъдите кандидатстват за трети транш за хуманно отношение

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Вижте сроковете, в които трябва да са реализирани прасетата

От днес, 7 октомври, до 18 октомври 2021 г се приемат документи за трети транш за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“. За държавната помощ през 2021 г. е утвърден бюджет от 35 млн. лв. Документи се подават в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). За да получат помощ, свиневъдите трябва да докажат реализирани, продадени или налични прасета за угояване, които предстои да бъдат реализирани от 1 септември до 31 декември 2021 г.

Помощта за хуманно отношение към свинете се предоставя в две направления. Първото е насочено в подкрепа отглеждането на свине – майки. Кандидатстването по него е еднократно през годината. Приемът се състоя в периода от 22 януари до 8 февруари. Подпомагане, в размер на 4 532 156 лв., получиха 67 стопани.

Помощта по второто направление е за реализирани и продадени прасета за угояване и се предоставя за заявен брой животни. Кандидатстването по него, съгласно указанията, става на траншове. Първият прием се проведе от 2 до 17 май 2021 г. По него се субсидираха угоени прасета, реализирани в периода от 1 януари до 30 април 2021 г. Средства, в размер на 7 447 760 лв., са изплатени на 64 свиневъди.

За втория транш, приемът по който бе от 2 до 17 септември, се финансират угоени животни, продадени на кланиците от 1 май до 31 август.

Срокът за изплащане на субсидиите е до един месец след крайната дата за подаване на заявления.

Схемата подкрепя фермери за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към животните в сектор „Свиневъдство“. Помощта се предоставя годишно за покриване на допълнителни разходи или пропуснати доходи, свързани с изпълнение на поети договорни отношения за най-малко 5 години. Покриват се разходите на стопаните, надвишаващи стандартите за хуманно отношение към свинете. Това включва осигуряване на подова площ, не по-малка от 10% над задължителната за всяко едно животно във фермата, както и изкуствена светлина за 11 часа от денонощието. Друго условие е в използваните фуражи нивото на деокеиниваленол да не надхвърля 2,5 мг/кг. Тези мерки водят до повишаване на двигателната и хранителната активност при свинете и подобряват здравословното им състояние.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама