Вижте кои са най – посещаваните водоеми от БГ рибарите в момента

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Падна и последната пролетна забрана за риболов в рибностопанските обекти, намиращи се от 500 до 1500 м надморска височина. Въпреки хладното и неустойчиво време рибарите не се отказват да търсят слука по диви и платени водоеми. Каква е обстановката по родните водоеми предаде НЛРС- СЛРБ.

Трудно начало на сезона. Така може накратко да се об­общи картината от популярния и много посещаван язо­вир “Копринка” към 15 юни. Все пак вече потръгва някакъв риболов, като основни­те риби, влизащи в полезрението на рибарите, са платики и каракуди. Тук-там може и да се хване някое неголямо шаранче, но без да впечатлява с габаритите си. Спинин­гисти се похвалиха и с хванати неголеми щуки около мер­ните граници.

Платиката се очертава като приоритетна цел за почи­тателите на язовир “Съединение”, известен сред местните хора като „Бистра“, на името на близко село. Излизат риби от различна големина, но масовите са в диапазон от 200 до 500 г. Каракуди също се ловят, а от хищниците целенасо­чено може да се потърси костур. Плитчините традиционно обрастват с водорасли и това е сериозен проблем при бо­равене с въдиците. Другият голям проблем са раците, които имат солидна популация и често пречат на риболова.

Първите шарани от язовир „Пясъчник“ вече са записани в актива на любителите на силните емоции. Даже някои ритуално ги върнаха обратно, което се документира с ефектно видео в социалните мрежи. Алтернативите са в посока на караку­ди и бабушки. Това е за бреговите риболовци, а тролинги­сти упорито преследват хищниците с лодки, включително и сомове. От там обаче информацията е доста постна.

Истински бум има в улова на бели мрени по река Огоста от нача­лото на сезона. За тях се разчу и даже идват рибари от други краища на страната, за да си премерят силите с тези живи торпеда. Към 15 юни се ловят се на плувка, а най-удачни са въдици­те – болонези. Запасете се обаче с голямо количество бели червеи – само обилното хранене с тях може да задържи рибите на мястото и да се ловят за дълги периоди от деня.

При липса на кой знае какъв риболов по „Големия Дъб­ник“, плевенчани намериха утеха в река Вит, където пра­вят силен улов на морунаши. Големи пасажи са навлезли в реката и ако се намери точното място в точното време, може да се направи удар. Рибите са активни и дневната норма се прави без особени проблеми. Дребни кефалчета винаги може да се отзоват за занимавка, ако друго няма.

Любителите на пъстървовия риболов продължават да посещават река Въча в долното й течение, в землищата на селата Кадиево и Йоаким Груево. Ловят се и от двата вида пъстърви (американки и балканки), като за традициона­листите, разчитащи на жива стръв, камолата се оказва най-силно оръжие. Припомняме, че реката стана печално известна у нас след като при поредното залпово изпускане от ВЕЦ-овете завлече рибар и го погуби.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама