Къде ловят рибарите по време на забрана?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Нестабилното и неустойчиво време объркаха рибите и пролетта не беше особено успешна от към улов за рибарите. Последва влизането в сила на забраната за улов на пролетно – лятно размножаващите се риби, а времето започва постепенно да се затопля и нормализира. Междувременно рибарите потърсиха слука на разрешените по време на забраната водоеми. Актуалната обстановка по язовирите и реките предаде НЛРС – СЛРБ.

По традиция язовир “Сопот” остава сред малкото разре­шени големи водоеми в периода на забраната, с изрично упоменати забранителни зони. Преобладаващо студеният месец април определено забави раздвижването на риби­те, а и достъпът към подгизналите брегове е затруднен. Засега биваци почти няма и рибите от „тежка категория“ като шарани и амури все още не са на дневен ред. Първа за­нимавка за всички плувкаджии са платиките, а в плитчини­те вече залагат дънни въдици за каракуда.

Родопският язовир “Батак” е почти целогодишно посещаван и винаги има какво да предложи на своите фенове. Към 26 април за­нимавка става най-вече с костури и бабушки – основно с риболов на плувка и бели червеи за стръв. Рибите вече се ориентират към така наречените втичала (вливащи се планински потоци), където обичайно става най – силен про­летен риболов. Там забраната ще влезе в сила от 1 май.

Разположен в полите на най-южните родопски склонове между асеновградските села Долнослав и Тополово, язо­вир “Сушица” е с много чиста вода и привлекателна околна приро­да. Има стабилна популация от морунаш, с който основно се занимават плувкаджиите. В добавка и за разнообразие: кефал, бабушка, костур, уклей. Все пак шаранът си остава най-търсен, водоемът се зарибява редовно и държи доста риба. Платен е, но има много посетители, особено в по­чивните дни.

Голям удар направи бургаски рибар с хванатия наскоро 20-килограмов шаран на  баластриера Дупките, пред учуде­ните погледи от още неколцина рибари от близкия квар­тал „Меден рудник“. Водоемът е единственият свободен обект, попаднал в разрешителния списък през времето на забраната в Бургаска област. Там хващат по някоя и друга каракуда, но такъв шаран не помнят да е ваден със спорт­на въдица от много време.

В типично градската обстановка в Габрово, където има разрешен участък за риболов от река Янтра, чудеса в улова не може да се очакват. Към 26 април се хващат основно кефали с класически риболов на плувка и обичайните за сезона примамки. Сега обаче реката е пълноводна и това я прави доста трудна за рибо­лов, но все пак ентусиасти не липсват.

Макар и с наложен режим „хвани-пусни“ в долното течение на река Въча, една от най-атрактивните ни пъстървови реки си има своите верни фенове. Най-подходящи места има и като че ли най-много хора наобикалят землищата на села­та Йоаким Груево и Кадиево. Ловят се пъстърви и от двата вида – балканки и американки и то с всякакви размери. Работи се и по двата основни метода: на спининг и с жива стръв.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама