Само 3% от горите в ЕС не се експлоатират от човека

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Само 3% от общата залесена площ в ЕС са гори, които следват естествената динамика, съществуват в първоначалното си състояние и до голяма степен са недокоснати от човешка намеса. Тези горски видове са природното наследство на Европа. Те се определят като стари и възлизат на около 4,9 милиона хектара от горите на ЕС. Това се казва в нов доклад на Съвместния изследователски център на Европейската комисия, чиято цел е да се направи картиране и оценка на първичните и старорастящите гори в Европа.

Защитата на тези гори, чиято територия обхваща 1,2% от сушата на ЕС, е жизненоважна за запазването на биологичното разнообразие и смекчаването на изменението на климата.

„Нашите експерти в Съвместния изследователски център имат богат опит в предоставянето на информация, свързана с политиката относно състоянието и тенденциите в европейските гори“, посочи комисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел и допълни: „Този нов доклад предоставя научни доказателства и подчертава пропуските в знанията, за да можем да предприемем правилните действия за защита на тази най-ценна част от нашето природно наследство.”

„Европейските девствени гори са природни богатства, които от векове осигуряват ползи за хората и са жизненоважни за нашето здраве, биологично разнообразие и климат. Те също така притежават важни исторически и идентични ценности за местните общности. Ето защо картографирането и наблюдението на останалите първични гори в ЕС е важен принос за следващата стъпка – тяхната стриктна защита,“ заяви комисарят по околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс.

В доклада се посочва значителният „картографски дефицит“ в някои региони на ЕС, както и необходимостта от по-стабилно и актуално картографиране на първичните и старорастящите гори, за да бъдат по-добре защитени. Районите с първични и старорастящи гори, които вече са картографирани, в по-голямата си част са защитени например чрез мрежата Натура 2000.

Докладът допринася за ангажимента, поет в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г., за определяне, картографиране, наблюдение и стриктна защита на всички останали първични и старорастящи гори на ЕС.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама