Над 1000 огнища на птичи грип са отчетени в Европа за 3 месеца

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

25 държави-членки на ЕС и Обединеното кралство са засегнати, като Франция е начело

В периода между декември 2020 г. и февруари тази година са постъпили съобщения за големи огнища на птичи грип от европейската птицевъдна индустрия. Според Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) броят им е преминал 1000 огнища в 25 държави-членки на ЕС и Великобритания, като 592 от  тези случаи са отчетени в птицеферми.

Най-силно засегната индустрия е френската, с 442 огнища при домашни птици, най-вече в провинция Landes. Следва Германия с 50 огнища в птицеферми и Полша, с 37 случая в птицеферми. Общо трите държави представляват 43% от производството на птици в ЕС и ограниченията, прилагани на накои пазари в трети страни, създадоха смут на единния пазар.

Въздействието на вирусите е значително по-голямо в райони с висока плътност на птиците, както в случая с Landes (Франция). „Поради непрекъснатото присъствие на вируса HPAI H5 при дивите птици и в околната среда, все още съществува потенциален риск от разпространение, което може да причини висока смъртност във фермите. За да се подобри ранното откриване на вируса при домашни птици в наблюдаваната зона, животновъдите трябва да бъдат насърчавани да извършват ежедневна клинична проверка на патиците и да събират мъртви птици за лабораторен анализ”,съветват от EFSA.

Висока склонност към мутация

Шест различни генотипа са идентифицирани в Европа и Русия, което предполага висока склонност за мутация на тези вируси. Що се отнася до въздействията върху общественото здраве, в Европа няма данни за мутации със зоонозен потенциал. Въпреки това Русия съобщава за 7 случая поради вируса HPAI A (H5N8), като всички те са птици с малко или никакви симптоми, докато в Китай има 5 случая на H5N6 HPAI и 10 случая на H9N2 HPAI. Във всеки случай EFSA счита, че рискът за общото население, както и за пътуващите, е много нисък, а рискът за хората, които са професионално изложени на контакт с птиците, е нисък.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама