България подкрепя включване на дефиниция за „нов фермер“, но без отделна интервенция

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

България подкрепя включване на дефиниция за „нов фермер“, но без отделна интервенция. Това е едно от предложенията, включени в пакета за насочване на плащанията и обсъдени по време на заседание на Специалния комитет по селско стопанство към Съвета на ЕС. Пакетната сделка за преговори, която предлага Португалското председателство, съдържа редица предложения, сред които са: изискванията за активен фермер да бъдат задължителни, но при предоставяне на достатъчно гъвкавост за държавите членки при прилагането; използване на термина „активен фермер“, вместо „истински земеделски стопанин“; включване на дефиниция за „нов фермер“, но без отделна интервенция; таваните, намалението на плащанията и преразпределителното плащане да бъдат доброволни за прилагане; вътрешната конвергенция да е в рамките на 85% от планираната единична сума през 2026 г.; схемата за дребни земеделски стопани да остане доброволна; бюджетът за млади фермери да е в рамките на 3% от средствата за директни плащания, с интервенции и по двата стълба.

По-голямата част от държавите-членки, сред които и България, изразиха готовност за подкрепа на този пакет. Някои държави-членки, включително ЕК, изразиха съмнения, че Европейският парламент няма да бъде доволен и ще поиска повече отстъпки.

Относно новия модел за прилагане, Председателството информира, че има разминаване между позициите на Съвета и ЕП. Съветът и ЕК предлагат модел, базиран на изпълнение, докато ЕП предлага двупластов модел с елементи на съответствие, с цел гарантиране на защита на финансовия интерес на ЕС. Почти всички делегации подкрепиха предложението на Съвета и ЕК за запазване на новия модел за прилагане на ОСП и бяха против предложението на ЕП за двупластова система за прилагане.

Разгледани бяха елементи от пакета на председателството по Хоризонталния регламент, както и по Регламента за общата организация на пазара (ООП) на селскостопански продукти, предават от Министерство на земеделието, храните и горите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама