Как ще изглеждат еко-схемите на Ирландия, Нидерландия и Испания?

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Как ще изглеждат еко-схемите на Ирландия, Нидерландия и Испания, стана ясно по време на работен семинар на тема „Подготовка на Стратегическите планове по ОСП: Създаване на еко-схеми“. Събитието беше организирано от Европейската мрежа за развитие на селските райони (European Network for Rural Develeopment – ENRD) и имаше за цел да представи и обсъди подходите за въвеждане на еко-схеми, като се адресират ключовите предизвикателства, свързани с околната среда, климата и хуманното отношение към животните, съобщиха от Министерство на земеделието, храните и горите.

В проведената в електронна среда среща бяха представени идеите на Ирландия, Нидерландия и Испания за дизайн и базови параметри на бъдещите еко-схеми. Екологичните предизвикателства пред Ирландия са: намаляващото качество на водите; повишаващите се емисии от парникови газове; нарастващи емисии от амоняк и спад в биоразнообразието. Амбицията на Ирландия е за прилагане на еко-схема, насочена към всички земеделски стопани като се използват прости изисквания с мащабно териториално прилагане. Нидерландия обмисля еко-схема на национално ниво за всички бенефициенти, получаващи базово директно плащане. Планират въвеждането на фиксирана максимална ставка на хектар за всички земеделски стопани, диференцирани с точки (ниво бронз, ниво сребро и ниво злато). Плащане се получава, ако са направени достатъчно дейности от земеделския стопанин, за да се оправдае фиксираната максимална ставка.

До настоящия момент Испания е изготвила потенциален списък с еко-схеми: повишаване на устойчивостта на затревените площи чрез екстензивно пашуване; подходящо поддържане на затревените площи – окосяване на ливади; сеитбооборот с подходящи култури; планове за управление на хранителните вещества в почвите; алтернативни практики на запалването или неправилното поддържане на стърнищата и остатъците от подрязването на дърветата; индивидуални планове за устойчиво използване на продукти за растителна защита; осигуряване на растителна покривка в междуредията на трайните насаждения; консервационно земеделие и мултифункционални ивици по краищата на стопанствата. В Испания листът с еко-схеми продължава да се обсъжда и предстои неговото финализиране на по-късен етап. Ресурсните материали и презентациите от семинара са достъпни на електронната страница на  Европейската мрежа за развитие на селските райони.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА