За влошено състояние на популациите на европейски птици съобщи в доклад FACE

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

На 11 декември Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE) публикува своя доклад на тема „Птиците, които могат да бъдат ловувани в Европа: Преглед на статуса и приоритетите за опазването им“. Докладът е фокусиран върху последните оценки на състоянието на ловните птици, изброени в приложение II към Директивата за птиците, и обсъжда основните приоритети за опазване и управление, предаде Националното ловно- рибарско сдружение НЛРС- СЛРБ.

Заплахите за ловните птици

В доклада на FACE се констатира, че вследствие на общата тенденция на загуба на биологично разнообразие в Европа, състоянието на популациите на европейските птици, включително ловните видове, се е влошило в сравнение с предишната оценка. Обсъждат се също така различни видове натиск и заплахи, които могат да засегнат статуса на ловни птици, според информацията придобита от държавите-членки.

Докладът подчертава връзките между лова и опазването на дивата природа и завършва с важни препоръки, свързани с опазването на видовете и местообитанията, мониторинга, изследванията и комуникацията.

Неотдавна публикуваната „Природа на ЕС 2020“ предоставя резултати от националното докладване съгласно Директивата за птиците (2013 до 2018 г.) и по-широка оценка на биологичното разнообразие в Европа. Докладът на FACE сравнява състоянието, тенденциите и броя на популациите, получени в резултат на последната оценка (2013-2018 г.), с предишната от (2008-2012 г.). За FACE констатациите са от ключово значение, тъй като осигуряват своевременна здравна проверка на състоянието на ловните птици.
„Докладът предоставя важната интерпретация, необходима за по-доброто разбиране на настоящата ситуация, тъй като в широките оценки като „Природа на ЕС 2020“ няма достатъчно подробности. Не е имало друга подробна оценка, специално свързана с ловните птици в Европа, и FACE се надява, че това стимулира конструктивен и информиран дебат за бъдещите приоритети”, заяви Сай Грифин, старши мениджър по опазване на животинските видове във FACE.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама