Bayer успя да прокара ГМО в Европа

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Bayer успя да прокара ГМО в Европа. Наскоро Европейската комисия разреши използването на генетично модифицирана соя за храни и фуражи, но не и за отглеждане. XtendFlex, продукт на Bayer, беше одобрена след цялостна процедура, включително научна оценка от Европейския орган за безопасност на храните. Гласуването идва след подкрепа на мнозинството на немската дясноцентристка и християндемократическа политическа партия на Ангела Меркел, коятo традиционно подкрепя химико-фармацевтичния гигант.

Припомняме Ви, че още с придобиването на Monsanto от страна на Bayer, се породиха сериозни опасения, че на европейският пазар ще нахлуят ГМО и опасни за хората и природата пестициди. Линия, която немската фирма отдавна следва. Нека само припомним този цитат от „Уикипедия“: „Миналото на IG Farben-Bayer е свързано с редица неетични експерименти и нехуманни издевателства над хора по време на Холокоста, както и доставка на химични вещества за нацистки концлагери като Аушвиц, за което компанията признава и се извинява. През 2018 г. Bayer придобива Monsanto“.

С това решение пък се получава така, че с гарантиран европейски пазар, производителите в САЩ и Канада  могат спокойно да увеличат производството на соя, за да се възползват от новите пазари.

За капак, случаят е прецедентен за последните 22 години. Отглеждането и продажбата на генно модифицирани организми в Европа може да се извършва само след предварително разрешение на ниво ЕС. Последното разрешение е дадено през 1998 година за един сорт царевица – MON 810, получил разрешение за отглеждане в ЕС. През 2013 г. MON 810 е била отглеждана главно в Испания и в по-малка степен в Португалия, Чехия, Румъния и Словакия. От друга страна, осем страни, сред които и България, не са допускали отглеждането й.

За самия продукт

Соята, произведена от биотехнологичната компания, е разработена, за да придаде толерантност на три основни хербицида: дикамба, глуфозинат-амоний и глифозат. На всички държави-членки беше дадена възможност да изразят мнението си в постоянната комисия и впоследствие в апелативната комисия.

„Предвид резултата от процеса, Европейската комисия има законовото задължение да продължи с разрешението“, се казва в изявление на уебсайта на Комисията.

Разрешението е валидно за 10 години и всички продукти, произведени от този ГМО сорт, ще бъдат предмет на правилата на ЕС за етикетиране и проследяване.

XtendFlex е най-новата соя на Bayer и се основава на предишен ГМО сорт с добавена толерантност към глуфозинат.

Новините за разрешителното не са приети с особен ентусиазъм в Европа.

Евродепутатът от зелените Тили Мец заяви пред EURACTIV, че решението за разрешаване на този внос на ГМО е „изключително разочароващо“.

„Новата комисия ясно разбира, че вносът на толерантни към хербициди ГМО култури, особено ГМО соя, която може да се отглежда в страни като Бразилия и Аржентина, рискува да подкопае международните ангажименти на ЕС за климата, включително за опазване на горите и биологичното разнообразие“, предупреди тя. . Мец подчерта, че Комисията „не е послушала аргументите на Европейския парламент и на повечето държави-членки, гласували по-специално срещу тази ГМО соя“.

Тя добави опасения, че тези култури могат да бъдат изложени както на по-високи, така и на многократни дози от допълнителните хербициди, което потенциално ще доведе до по-голямо количество остатъци в реколтата, както и до по-голям риск за пръскачките.

Ерик Гал, ръководител на политиката в асоциацията на органичните органи на ЕС IFOAM, каза, че вносът на тази култура на пазара на ЕС може да доведе до увеличаване на употребата на пестициди, с „доказано отрицателно въздействие върху околната среда и биологичното разнообразие, свързано с прилагането на тези синтетични пестициди“.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама