Лек ръст в износа на селскостопанска продукция от ЕС въпреки Брекзит и COVID-19

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

През първите пет месеца на 2020 г. Европейският съюз се радва на излишък в търговията със селскостопански храни в размер на 23,1 милиарда евро. Това представлява увеличение от 5% в сравнение със съответните месеци на 2019 г., според доклад на Европейската комисия за търговията на ЕС през януари-май 2020 г.

Продължаващият силен износ на свинско и пшенично месо от ЕС помогна за смекчаване на търговските предизвикателства вследствие на Covid-19 и Brexit, в резултат на които месечните стойности на износа и вноса от ЕС27 през май 2020 г. намаляха съответно със 7,5% и 4,5% в сравнение с предходния месец. Между януари и май 2020 г. обаче общата стойност на износа на селскостопански храни в ЕС-27 бележи ръст с 2% в сравнение със същия период на 2019 г., достигайки 75,8 милиарда евро, докато стойността на вноса се е увеличила с близо 1 % до 52,7 милиарда евро.

ДФЗ, производители, Agrozona.bgРъст в износа за Китай

Ръстът на износа от ЕС се дължи на изключително високите продажби на свинско месо в Китай, както и на търсенето на зърнени култури в региона на Близкия изток и Северна Африка. Стойността на износа от ЕС за Китай се е увеличила с 1,93 млрд. евро през този период. В допълнение към свинското месо, другите селскостопански хранителни продукти на ЕС с голямо търсене от Китай са пшеницата, карантията и храните за кърмачета. Силното търсене на ечемик и пшеница в ЕС води до увеличаване на износа за региона Близкия Изток и Северна Африка, най-вече за Саудитска Арабия, където стойността на износа е нараснала с 464 млн. евро, както и за Мароко с 326 млн. евро и за Алжир с 313 милиона евро.

Общата стойност на износа на селскостопански храни от ЕС за Обединеното кралство е спаднала с 899 милиона евро, като вино, спиртни напитки и ликьори, пури и цигари, плодови и зеленчукови заготовки, сирене и шоколад и сладкарски изделия са сред основните категории продукти, засегнати през тези месеци. Междувременно вносът от Великобритания е спаднал с 807 милиона евро, като най-засегнатите продуктови категории са спиртни напитки и ликьори, шоколад и захарни изделия, тестени изделия и тестени изделия.ечемик, запаси, Agrozona.bg

Спад в износа за САЩ

Отбелязан е и спад с 416 милиона евро в стойността на вноса на ЕС от САЩ, което се дължи главно на спад в доставките на соя от ЕС в САЩ, докато значителен спад с 405 милиона евро е регистриран в стойностите на износа на ЕС, тъй като САЩ намаляват приема на спиртни напитки и ликьори, вино, плодови сокове, свинско месо и тропически плодове. Допълнителен спад с 203 млн. евро е регистриран при износа от ЕС за Хонг Конг, Сингапур с 202 млн. евро и Ливан с 143 млн. евро, докато вносът е намалял от Индия с 240 млн. евро и Украйна с 217 милиона евро.

Повече палмово масло от Индонезия

Наблюдава се значително увеличение на вноса на палмово масло в ЕС от Индонезия и Малайзия, както и висок внос на рапица и соя от Канада. Общо вносът от Индонезия и Малайзия се е увеличил съответно с 561 милиона евро и 300 милиона евро, докато ръст е регистриран от 496 милиона евро спрямо Канада. Регистриран е и ръст с 292 милиона евро в стойността на вноса от Турция и Кот д’Ивоар с 239 милиона евро.

По отношение на продуктовите категории, търсенето от Китай се отрази в увеличение с 1,49 милиарда евро в износа от ЕС на пшеница и с 1,4 милиарда евро в износа на свинско месо, докато стойността на зърното също нараства с 465 милиона евро. Стойността на износа на вино от ЕС обаче е спаднала с 914 милиона евро, докато спиртните напитки и ликьорите и суровите кожи също отбелязват спад съответно с 835 милиона евро и 440 милиона евро.

Стойностите за внос на няколко продукта са се увеличили през този период: стойността на вноса на пресни и сушени тропически плодове е нараснала с 531 милиона евро, докато при рапичните семена и слънчогледовите семена има ръст с 423 милиона евро, докато при палмовото и палмовото масло има ръст с 461 милиона евро. Отчетен е забележим спад с 607 милиона евро в стойността на вноса на зърно, докато суровият тютюн отбелязва спад с 275 млн. евро.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама