Шокиращи кадри се появиха онлайн от ферма за норки- Полша обмисля да ги забрани

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Полша – третият най-голям производител на ценни кожи в света – обсъжда забрана на сектора, след като полската организация Otwarte klatki публикува шокиращите резултати от двумесечно разследване в най-голямата ферма за кожи в страната. Активист от организацията, работещ във фермата под прикритие, документира случаи на канибализъм, отворени рани, нелекувани болни животни и други, съобщиха от сдружение КАЖИ.

Фермата за норки се намира в село Горечки. Тя е най-голямата в Полша и вероятно в света – според свидетелства от работници е възможно в нея да се отглеждат половин милион животни. Използвайки телефон и скрита камера, Йевхен документира условията във фермата в рамките на два месеца.

Записите от фермата в Горечки показват множество случаи на канибализъм, агресия, самонараняване, отворени рани и норки с парализирани крайници”, казва Богна Вилтовска, Директор на разследванията и интервенциите в Otwarte klatki. “Проведеното разследване е недвусмислено доказателство, че страданието на животните не е резултат на отделни случаи на човешка грешка или жестокост, а универсален проблем в установената система за отглеждане на диви животни за кожи.

Активистът, разследвал фермата, се е съгласил да разкрие самоличността си и говори открито пред камера за преживяването си като работник във фермата. Видеото е достъпно и на български език (линк към видеото тук: https://facebook.com/825866477947639).

В България има две ферми за норки

COVID-19, ферми за норки, Agrozona.bgВ България една от двете съществуващи ферми за норки в инвестиционния си проект е посочила, че цели да постигне капацитет от 400 000 норки. Това би я превърнало в една от най-големите ферми за норки в света. Обектът е един от многобройните бизнеси на най-мащабните птицепроизводители у нас – собствениците на фирма “Градус”.

Кампания за забрана добива на ценни кожи у нас през 2017 г. е събрала над 51 000 подписа. Миналия септември депутати внесоха в Народното събрание законопроект за забрана отглеждането на животни за кожи, който премина през две парламентарни комисии, но и до днес не е стигнал до пленарна зала.

“Кадрите от полската ферма са още едно доказателство, че във фермите за кожи е невъзможно животните да се третират хуманно. Надявам се и българските политици да имат очи и да изгледат тези кадри. Също така ги призовавам да възстановят дебата около законопроекта за забрана на фермите за ценни кожи и да сложат край на тази жестокост в България” , коментира Петя Алтимирска, председател на сдружение КАЖИ.

 

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама