Този сезон стадата диви свине ще бъдат рядкост

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

През този ловен сезон гледката на цяло стадо диви свине ще бъде рядкост. Ловът на есен ще бъде много необичаен поради два основни фактора- пандемията от COVID и африканска чума по свинете, която доведе до драстично намаление на дивите прасета. В районите на много ловни дружинки глигани вече няма. Ловците ще трябва да се адаптират и да се пренасочат към сърни, хищници и дребен дивеч, заяви шефът на ловния отдел в агенцията по горите Юлиян Русев пред “24 часа”. Според него мнозина този сезон ще останат без груповия лов на дива свиня, който се открива официално на 1 октомври.

„Всяка година апелираме да се увеличи разселването на фермерно произведен дивеч. Това е ресурс, който може да се контролира и поддържа, за да може да продължи да се ловува.”, коментира Русев.

Липсват чуждите авджии заради пандемията

мъж река Тунджа, прострелян, Agrozona.bgОт 1 септември се откри и ловът на благородни елени. Той обаче е скъп, в ловните стопанства най-евтиният и малък трофей от 4-5 кг струва 600 евро. Цената стига до 12 000 евро за трофеи с тегло над 12 кг.
„В лова на благородни елени имаме големи очаквания, защото догодина през септември ще се проведе световно изложение в Будапеща, на което трябва да се хвалим с това, което имаме“, коментира още Русев. На него ще се разчита и да си върнем чуждестранните авджии, които сега заради COVID на практика липсват.

Ловният сезон за дребен прелетен дивеч се откри на 8 август. Традиционно той започва с лов на пъдпъдък, гургулица, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина. Ловците се оплакват от малко пъдпъдъци. Преброяване на мигриращ дивеч е невъзможно да се прави, но такива са наблюденията на ловните експерти.

Къде се крият пъдпъдъците?

Според доклад на ЕК пъдпъдъците намаляват в цяла Европа заради загуба на местообитания, заяви Русев. Според него зърнопроизводство и лов на пъдпъдъци били несъвместими. Те се принуждавали да търсят храна по-нависоко, на 1300-1400 м надморска височина, което не било характерно за вида.

Друга причина са и жегите, които също карат птиците да отиват в планините. Така вече край Черно море не останали пъдпъдъци. Край морето се водеха и чуждите авджии, които идваха за птичи лов. Сега повече прелетен дивеч има в Южна България.

Ще забранят ли лова на гургулици у нас?

При гургулицата положението е подобно, обясни Русев. В момента България е една от само 10 страни в Европа, където може да се гърми по тях. Очаква се да има ограничения на европейско ниво, които да засегнат и нас.
От 2018 г. гургулицата е със статут на “уязвим” вид. На първо време е сигурно, че забрани ще има за западния път за миграция. Във Франция, Испания, Италия, Австрия се отстрелват по 3 млн. гургулици годишно. Засега има шанс България да се размине с пълната забрана за лов на гургулици, защото по нашия път “Вия Понтика” се отстрелвали само 300-350 хил. бройки на година, коментира още Русев.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама