Уникален Център по растителна системна биология и биотехнология ще се изгражда в Пловдив

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

В Пловдив беше направена първата копка с тържествен водосвет на научноизследователския комплекс на Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ), финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”.

Центърът е подкрепен от български и немски партньори по проект PlantaSYST, като от българска страна участва и Института по  зеленчукови Култури „Марица”. Селскостопанска академия бе представена от председателя ѝ проф. Мартин Банов, проф. Божанова – зам.-председател, и доц. Ганева – директор на института, съобщиха от пресцентъра на академията.

Центърът по растителна системна биология и биотехнология е регистриран като автономна научна организация по време на първа фаза на проекта (TEAMING Phase I) и е подкрепен от българското и немското правителство, партньорите по проект PlantaSYST от България и Германия, както и община Пловдив.

Основен фокус на проекта е позиционирането на ЦРСББ като водеща научна организация в България и югоизточна Европа чрез интегрирането на съвременните знания в областта на генетиката, функционалната геномика и биоинформатиката с цел изучаване на растителните биохимични процеси и транслиране на научното знание в разработването на ценни растителни продукти с потенциално приложение в медицината, фармацията, козметиката и хранително-вкусовата промишленост.

В своя седемгодишен план за създаването и развитието на ЦРСББ по проект PlantaSYST е заложено:

  • изграждането на нова и модерна сграда за ЦРСББ;
  • закупуването на съвременна апаратура за научни изследвания;
  • провеждането на фундаментална и приложна наука;
  • разработването на нови продукти за българския и световния пазар;
  • извършването на сервизни услуги в областта на метаболомиката и биоинформатиката;
  • привличането на ценни научни кадри;
  • обучаване на докторанти и пост-докторанти;
  • изграждането на сътрудничество между научния сектор и индустрията.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама