Велика Стоилкова, Проф. Иширково: В трудни години българските сортове се държат по-добре от чуждите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Опитът на земеделска кооперация „Нива 93“ в село Проф. Иширково показва, че българските сортове в трудни години се държат по-добре от чуждите. Добивите през тази година са над 500 кг. „Ние залагаме на „Енола“, „Калина“, „Мерилин“, „Пчелина“. От чуждите сортове тази година при нас сравнително добре се представи „Суфру“. В добри години чуждите сортове дават около 900 кг/дка, докато българските – около 750 кг/дка. Това каза за „Агрозона“ Велика Стоилкова, председател на земеделска кооперация „Нива 93“.

Средните добиви от 2 600 дка ечемик през тази година са 600 кг/дка, от 3 200 дка рапица – 330 кг/дка, а от 9 000 дка пшеница – над 400 кг/дка. „Тази година имаше незапомнена суша, не успя да се осъществи и главозапасяване през зимата. Това се отрази най-лошо на пшеницата. Много други фактори също повлияха негативно. Имаше повратни студове, които поразиха някои сортове и насажденията в по-ниските места. Дъждовете дойдоха много късно и бяха продължителни, поради което пшеницата почерня. Такава беше ситуацията в Силистренско и Добрич“, обясни Велика Стоилкова и допълни, че за сметка на това качеството на пшеницата е добро. Хектолитърът е над 76 и другите показатели са много добри.

Преди 3 години около 60% от насажденията на кооперацията са били български сортове. С годините обаче делът на българските сортове намалява и през предстоящата стопанска година съотношението ще бъде около 60% в полза на чуждестранните сортове.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама