Близо 8 000 тона тютюн се очакват у нас през стопанската 2020 година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

След очакваните още три беритби от четирите сортови групи тютюн, отглеждани в страната, се очаква обща реколта около 8 000 т през стопанската 2020 година. Точните данни ще има, когато тютюнът бъде изсушен. Това каза за „Агрозона“ Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България 2010 (НАТ 2010).

До средата на юли ще бъде прибрана тютюневата суровина от първи беритбен пояс при двата едролистни сорта „Бърлей“ и „Виржиния“, докато при двете ориенталски сортови групи дребнолистен „Басми“ и „Кабакулак“ имаме извършени вече три беритби и 60% прибрана суровина.

Климатичните условия за развитието на тютюневата реколта досега са подходящи за развитие на качествена реколта, по думите на председателя на НАТ-2010. Предстоят най-важните обработки на суровината – правилното изсушаване на листната маса през юли и август. Трите сортови групи „Бърлей“, „Басми“ и „Кабакулак“ се сушат естествено на слънце, докато „Виржиния“ се изсушава в камери. „Убеден съм, че над 90% от тютюнопроизводителите в България прилагат добрите земеделски практики“, каза Цветан Филев. Показателен факт за това, че производителите в страната са възприели тези практики е това, че през 2019 г. те получиха адекватно оценяване на тяхната суровина, която беше екстра качество, допълни той. „Надявам се, продължавайки да работим по този начин, да постигаме същите резултати и през настоящия стопански цикъл, и в бъдеще“, изрази надежда Цветан Филев.

Над 80% от тютюна, добиван в страната, се изнася. Доброто качество е това, към което трябва да се стремят българските производители и в бъдеще, по думите на браншовика.

Около 30% от активните тютюнопроизводители в страната не се регистрират всяка година. Над 3 000 производители се вписаха в регистъра на тютюнопроизводителите през 2020 г. Това представлява спад в сравнение с предходната година и причините са две, според Цветан Филев. Първата е липсата на приемственост между поколенията, а втората причина е в големия брой земеделски стопани, които отглеждат тютюн непрофесионално.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама