Нова мода в Бразилия: птицеферми в горите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Университетът в Сао Пауло (USP) е провел проучване на жизнеспособността на така наречената агролесовъдна система за разплод на птици. Целта е да се отглеждат пилета в гората, за да се повиши нивото на благосъстояние и да се върне птицата в нейната “естествена среда”, съобщават от ПтицефабрикиУкраиньi.

„Традиционното производство на домашни птици често е критикувано за липсата на хуманно отношение към животните“, казва Нина Публио Камареро, агроном и изследовател в Школата по агрономия в Луис де Керос. За да разработи нова система за свободно отглеждане, която може да отговори на социалните нужди, тя комбинира производството на пиле с традиционните селскостопански практики.

Тъй като е необходимо 20% от земеделските земи в Бразилия да бъдат засадени, задържането на птици в тези райони би могло да създаде работни места и да подобри качеството на производство и хуманно отношение към животните. Също така отглеждането на птици в залесената зона на стопанствата спомага за рационалното използване на земната площ.

Проучването показва, че с приближаването на животните към естествената среда, йерархичните връзки и доминиращото поведение се засилват в групата. Птиците в агролесовъдната система (SAF) демонстрират увеличение на приема на храна и в резултат на това на производителността. Освен това, агресивното поведение между птиците е по-рядко, а броят на физическите щети на пилетата също се намалява.

„Агролесовъдните системи са много обещаващи, тъй като привеждат както производството на животни, така и околната среда в естественото им състояние“, признават изследователите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама