Италия обмисля да допусне на полетата мигранти без документи, поради липса на работници

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

COVID-19 възражда една от най-ожесточените дискусионни теми в Италия: имиграцията. Италианското правителство обмисля да даде разрешителни за работа на хиляди имигранти в страната без документи, тъй като пандемията COVID-19 заплашва реколтата в страната. Сезонните селскостопански работници обикновено отиват в Италия всяка година от страни като Румъния и България, но скорошното блокиране за пътуване е накарало голяма част от работниците да останат в родните си страни. Това създава критичен недостиг на работна ръка за бране на плодове и зеленчуци, необходими за изхранване на населението в страната и износ. За да запълни празнината, италианският министър на земеделието Тереза ​​Беланова иска да предостави разрешителни за работа на стотици хиляди имигранти без документи в страната.

допълнително подпомагане, зеленчукопроизводство, Agrozona.bg

Влиянието на коронавируса върху селското стопанство

Предложението е дошло като резултат от подготовката на Италия за дълбоки икономически въздействия, след като понесе тежко избухването на COVID-19 в Европа. Ако бъде одобрен от парламента, този ход ще предизвика промяна в страна, която през последните години предприе силни мерки за ограничаване на имиграцията. Предложението е предизвикало коментарите на италианските десни популистки лидери. Но Италия вече не може да действа „сякаш мигрантите са наши врагове“, заяви Беланова в началото на април. „Те са жизненоважни за нашата верига за доставка на храни.“ Беланова спомена и за хуманитарните причини за плана: Много от недокументираните живеят в “гета”, където “отчаянието от глад и усамотение нараства”, казва тя. Пример за това е районът, намиращ се в южната провинция на Италия, където буйни зеленчукови полета си граничат с разрушени бараки. Там живеят предимно африкански мигранти, които нямат течаща вода, електричество или прозорци. Кастел Волтурно, на около 20 мили северно от Неапол, е известен като Малката Африка, където хиляди хора водят оскъден начин на живот с подземна икономика.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама