Нова порода пъдпъдъци отгледаха в Русия

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Учените от Омския аграрен научен център в Русия отгледаха първата порода пъдпъдъци “Омская” за месо и яйца, която е по-продуктивна в сравнение с основните породи. Според уебсайта на сибирския филиал на Руската академия на науките пъдпъдъците от новата порода Омск имат по-добри показатели за производителност в сравнение с птиците от японската порода: живото тегло на мъжките пъдпъдъци на 6 седмици е 26,2% повече, а на женските с 40,4% отгоре. Масата на яйцата е с 26,5% по- висока. Освен това производството на яйца от омски пъдпъдъци е с 18,6% по-високо от породата фараон. В допълнение, новата порода има висока адаптивност, следователно, сибирският фураж може да се използва при храненето на пъдпъдъците. Както птицефермите, така и земеделските стопани, собственици на лични помощни стопанства, ще могат да отглеждат пъдпъдъци от Омск.

Най-разпространени видове и породи пъдпъдъци са:

Японски пъдпъдък

Полово зрелите мъжки пъдпъдъци от вида тежат около 115-120 г, а женските – 130-150 г. Породата е типично яйценосна, като носачките снасят от 150 до 300 яйца годишно. По-високата носливост е характерна за селекционираните линии. Като техен недостатък се смята ниското живо тегло на мъжките. Оперението на японските пъдпъдъци е богато и разнообразно. Цветът на черупката  не може да се определи напълно, има бяло-зеленикаво-кафяви отенъци с кафяви, тъмнокафяви до сиво-черни и черни петна.

Порода Фараон

От японските пъдпъдъци най-разпространена е породата Фараон. Предназначена е за производството на пъдпъдъци бройлери и създадена в САЩ. Цвета на окраската наподобява тази на дивия пъдпъдък. Възрастните мъжки тежат 200-260 г, а женските – 250-310 грама, като в края на периода на снасяне живото им тегло може да спадне до 160-170 грама. Започват да снасят на 45-50-дневна възраст.

Някои линии японски пъдпъдъци се отглеждат от любителите като декоративни птици, например Английски парков пъдпъдък (Лотус), Смокинов пъдпъдък (Туредо), Златист пъдпъдък (Мачурион) и други.

Смокинов пъдпъдък

Оперението на гърба е кафяво-черно и се пренася по крилата, а на гърдите е бяло, откъдето идва и наименованието му.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама