Лазарки влизат в нивите да пожелаят богата реколта

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Лазаровден и Цветница са сред най-чаканите и любими пролетни празници, които в събота и неделя от седмицата преди Великден ни дават поводи да подготвим духа си за най-светлия християнски празник Възкресение Христово. Двата празника имат богата народна обредност, честват се и като именни дни от много хора с име на цвете, дърво или храст.

Песни за богата реколта

В българската народна традиция Лазаровден е посветен на възраждащата сила на природата, на нивите, пасбищата и горите, а за младите момичета той е преход от детството към моминството и задомяването. На този ден групи от по 6-7 момичета на възраст от 10 до 16 години, облечени в невестински
костюми и закичени с венци и китки и специфични лазарски знаци, обикалят домовете в селото, като пеят обредни песни за всеки член от семейството, възхваляват деца, стари, млади, моми, ергени, невести, както и овчари, говедари, коняри. Стопаните благодарят, като ги благославят и ги даряват с едно бяло яйце, което следващия четвъртък ще боядисат. Така от къща
на къща и двор на двор момичетата събират по цяла кошничка с бели яйца, които ще боядисват в чест на Възкресението Христово.
Домакините ги даряват с яйца и пари, защото се вярва, че къщата, в която са влезли и пели лазарки, ще бъде честита и богата през цялата година. Лазарките обхождат горите, реките и ливадите. С песен навлизат в нивите и пожелават богата реколта от раззеленилото се жито. Вярва се още, че всяко момиче трябва да бъде лазарка, иначе ще я залюби Змей и тя няма да се омъжи за никой друг и ще страда от психична болест. Затова този празник е много важен за момичетата, те се тъкмят и гласят много старателно за него.

Чудото на Спасителя

В календара на християнската църква празникът е свързан с един от най-вълнуващите евангелски сюжети – възкресението на Лазар, живял в град Витания близо до Йерусалим. Според евангелието, когато Спасителят е в земите отвъд река Йордан, Лазар се разболява и умира. Когато месията се връща, възкресява покойника на четвъртия ден от неговото погребение в знак на благодарност за проявеното от него гостоприемство.

Според средновековни ръкописи, Лазар живее още 30 години в строг пост и въздържание и е провъзгласен за първи епископ на град Китион на остров Кипър.

На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар Български, измъчван и убит на
23 април 1802 г.

Още за хубавия празник Лазаровден четете в новия брой на Агрозона.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама