5 000 лв. глоба или отнемане на лиценза за грешно подадени данни в регистъра на биооператорите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

МЗХГ прави необходимото, за да заработи системата от 1 март, когато е началото на Кампания 2020 за директните плащания

5 000 лв. е глобата за грешно подадени данни в регистъра на биооператорите. Към днешна дата масово контролиращите лица не са подали коректни данни в специализирания регистър. За тежки нарушения ще се отнемат и лицензи. Това обяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Чавдар Маринов по време на извънредна пресконференция. Информацията на само 5 контролиращи лица от общо 14 е изчистена, предстои това да бъде направено и с останалите 9, допълни той.

Към днешна дата 40% от биооператорите, вписани в специализирания регистър, са с коректно попълнени данни. Пълни профили имат 2 516 от общо 6 237 биооператора. Над 5 900 от тях са фермери, останалите са търговци и други оператори с биологична продукция.

До 14 февруари беше крайният срок, в който профилите на биологичните оператори трябваше да бъдат актуализирани в регистъра. Контролиращите лица имат задължение да прикачат в регистъра договорите за контрол на биопроизводителите, но това не е направено или има несъответствия и непопълнени полета. Новият срок е 1 март, когато е началото на Кампания 2020 за директните плащания.

Производители няма да бъдат санкционирани заради проблемите с вписването в биорегистъра, категоричен беше зам.-министър Маринов. „Няма основание земеделските производители да се притесняват. Ще дадем достатъчно време за корекция на данните.“, посочи Чавдар Маринов и допълни, че ако желаят, операторите могат да сменят контролиращите лица.

Министерство на земеделието, храните и горите прави необходимото, за да заработи системата от 1 март. Производителите ще могат да очертават площи, посочи зам.-министър Малинов. Вписването в регистъра на биопроизводителите е задължително условие, за да могат фермерите да получат плащанията си по мярка 11 “Биологично земеделие” от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за 2019 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама