Търговската война между САЩ и Китай, която доведе до забавяне на икономиките на всички страни по света, най-накрая приключи. Представители на страните обсъдиха и постигнаха съгласие за всички условия за прекратяването им. Едно от тях е Китай да закупи от САЩ допълнителни продукти на обща стойност 32 милиарда долара през следващите две години. Споразумението беше подписано президентите на двете държави.
„Според търговското споразумение Китай ще купува селскостопански продукти от нас за допълнителни 16 милиарда долара годишно за 2 години, увеличавайки вноса от 24 милиарда долара през 2017 г. до 40 милиарда долара през 2021 г.“.
За първи път обсъждането на условията на търговското споразумение беше обявено на 11 октомври. Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа тогава в своя Twitter, че ще го подпишат, само ако Китай увеличи продажбите в селскостопанския сектор до 40-50 милиарда долара.
Китай обеща да увеличи покупките на стоки и услуги в САЩ през следващите две години с 200 милиарда долара, като се съсредоточи върху области на сътрудничество като производство, енергетика, услуги и селско стопанство.
Съединените щати и Китай вървят към сделка от близо осемнадесет месеца. Оттогава, търговската война или отшумява, или, напротив, ескалира, особено през 2019 г. Тя се нагря до краен предел това лято, когато след последващ кръг от преговори САЩ въведоха нови вносни мита, а Китай реагира по същия начин. Това доведе до вълнения на финансовите пазари и забавяне на глобалния растеж.
Според търговския представител на САЩ споразумението ще уточни кои селскостопански продукти китайците ще купуват повече. Сега списъкът не е оповестяван публично, за да се избегнат изкривявания в новините. Анализаторите намират тази точка на сделката в разрез с правилата на Световната търговска организация. Междувременно, Китай ще има правото да купува това, от което се нуждае, в съответствие със ситуацията на вътрешния пазар.
В началото на януари 2020 г. американският президент Доналд Тръмп и китайският президент Си Дзинпин ще се срещнат във Вашингтон, за да подпишат „частична“ търговска сделка.