Земната ябълка – нов шанс за производство на биогорива

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

Италианските учени са изследвали ползите от непретенциозната земна ябълка. Оказва се, че това е незаменима култура за производството на биогорива. В своето проучване изследователите от Факултета по селскостопански и горски науки (DAFNE) на University of Tuscia, обясняват защо артишокът от Йерусалим, каквото е другото популярно име на земната ябълка, е толкова важен.

Напоследък биогоривата се превърнаха в стратегическо направление за намаляване на емисиите от превозните средства. Но в същото време производството на биогорива все повече се споменава в контекста на негативните му последици, тъй като основните култури за тези цели, като например рапица, пшеница или соя, изискват високоинтензивни селскостопански практики и плодородни почви, отбелязват авторите.

Наскоро Европейската комисия класифицира биогоривата като продукт с ниско ниво на косвени промени в използването на земята, получени от култури, отглеждани с малко използване на ресурси.

При това положение само няколко култури в Европа могат да постигнат високи добиви, отговаряйки на тези изисквания. От тази гледна точка ерусалимският артишок (Helianthus tuberosus L.) несъмнено е вид, достоен за внимание, тъй като притежава всички атрибути, необходими за постигане на целите на актуализираната Директива на ЕС за възобновяема енергия (RED II).

Топинамбурът е широко адаптиран към разнообразна и често нискодобивна среда за други култури и има висока приспособимост. Това е многоцелева култура, използвана за консумация от човека, за фармацевтични цели, за производство на биомаса и биоенергия (биоетанол и биогаз).

В допълнение, подобно на други култури йерусалимският артишок има потенциал като фуражна култура. Интересното е да се знае, че благодарение на иновациите в пивоварната индустрия клубените се използват за производство на сладка и плодова бира. Стъблата и грудките земната ябълка се характеризират с високо съдържание на инулин.

През последните 20 години е извършена значителна работа за успешното превръщане на биомасата в гориво. Биогоривата от първо поколение (биоетанол и биодизел) обаче се извличат само от няколко култури с различна ефективност. Суровините за биогорива са предимно рапица, маслена палма и соя за биодизел; и захарна тръстика, царевица, захарно цвекло и сладко сорго за биоетанол. Тъй като в повечето региони по света вече е въведено интензивно използване на земеделските земи, биоенергийните култури трябва да бъдат екологично устойчиви, за да се избегне допълнително натоварване на биологичното разнообразие, почвата и водните ресурси.

Учените търсят биоенергийни култури на бъдещето

Изследванията се провеждат в посока производство на енергия за биогорива от ново поколение с по-малко въздействие върху околната среда, по-голяма производителност и по-голяма възвръщаемост на инвестициите. Характеристиките, които правят земната ябълка подходяща за производство на биогорива, са следните: бърз растеж, високо съдържание на въглехидрати, добро общо количество сухо вещество на единица площ, способност за използване на отпадни води, устойчивост (поносимост на патогени), способност за лесно отглеждане с минимални външни производствени. Последният аспект обещава да бъде ключов за бъдещето на биогоривата в Европа. Оказва се, че артишокът от Йерусалим е обещаващ кандидат, който лесно може да замени култури като царевица и захарно цвекло.

Поради устойчивостта си срещу засушаване и засоляване, земната ябълка може да се култивира в почви, неподходящи за други кореноплодни култури и грудки. Расте добре в почви с рН от 4,4 до 8,6. Като цяло добивът, размерът и формата на грудките на земната ябълка зависят от вида на почвата. Докато леките глинести почви дават големи грудки, тежките почви осигуряват добри добиви при засушаване поради по-добрите свойства, задържащи влагата в глинестите почви. Що се отнася до температурата на отглеждане, за повечето сортове йерусалимски артишок е необходим вегетационен период от поне 125 дни. Като цяло се изискват температури за култивиране в диапазона от 6–26°C, за да се постигне оптимален добив.

Растението е издръжливо и силно, така че йерусалимският артишок може сам да се превърне в много конкурентен плевел. След като топинамбурът се настани на полето е доста трудно да се премахне, тъй като грудките или части от тях остават в земята, зимувайки добре в почвата.

Ценните биологични и биохимични свойства на земната ябълка са в основата на нейната универсална употреба в хранително-вкусовата промишленост.

 

САЩ също поглеждат към артишока от Йерусалим

Към днешна дата най-често срещаните култури, използвани за производството на етанол, са царевицата, захарната тръстика, сладкото сорго и захарното цвекло. Тези видове обаче зависят от плодородна земеделска земя и като правило се нуждаят от значителни външни ресурси (т.е. вода, пестициди, торове) за постигане на високи добиви.

САЩ и Бразилия са най-големите световни производители на биоетанолово гориво. Те представляват около 84% от световното производство на биоетанол през 2018 г. Зърнените култури и захарната тръстика са доминиращите суровини за производството на етанол в тези страни.

Очаква се производството на етанол през 2027 г. да използва 15 и 18% от световното производство на царевица и захарна тръстика.

В Съединените щати, както и в Европа, използват предимно царевично и пшенично нишесте за производство на биоетанол, докато захарна тръстика се преработва в Бразилия. Като цяло захарната тръстика дава по-висок добив на етанол от царевицата и други култури, включително и от земната ябълка, но тя е подходяща само за тропичен и субтропичен климат, затова е напълно очаквано топинамбурът да заеме своето място до царевицата при производство на американски етанол.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама