Сингапур е изправен пред предизвикателството да изхрани 5,5 млн. души с критично малки възможности за извършване на земеделски дейности. Страната е изключително силно зависима от вноса на селскостопанска продукция, като над 90% от храните се доставят отвън. Ето защо правителството на страната залага на стратегия за насърчаване на градското земеделие.
“През 2020 година министерство на околната среда и водите ще започне кампания, с която да насърчи сингапурците да отглеждат сами някои земеделски култури и да се хранят с местна продукция.”, заяви министърът на околната среда и водните ресурси Масагос Зулкифли, който подчерта също така значението на селскостопанския сектор за продоволствието на републиката.
Промените в климата и стопяването на популацията на пчели заради използването на химически торове биха могли да доведат до невъзможност за големите страни-производители на храни да произвеждат достатъчно количества, които да изнасят, по думите на Масагос Зулкифли.
Това ще създаде сложна ситуация за зависими от вноса на храни държави като Сингапур, допълни той цитиран от channelnewsasia.com. “Ще трябва или да се справим с по-високите цени, или ще се сблъскаме с недостига на храна. Следователно, важно е Сингапур да засили продоволствената си сигурност – чрез диверсификация на хранителните източници и чрез отглеждане на местна продукция.”
Планът на Агенцията по храните в страната е предлагането на местна продукция да се увеличи с 30% до 2030 г. За да стимулира обмена на полезни практики в земеделието, агенцията стимулира посещения на фермери в моделни ферми в Китай и Норвегия през 2017 г. Освен това през 2019 г. те имат на разположение $63 млн. от държавния Фонд за земеделие.
В момента за земеделие се използва само 1% от обработваемата площ в страната. Ето защо е правителството иска да насърчи фермерите да използват по-интензивно земята и да оптимизират производството си. Плановете на правителството предвиждат за земеделски цели да бъдат освободени изоставени постройки и да се създадат платформи в морето, които да служат за производство на храни. Градското земеделие също ще бъде развивано активно.