ЕС да действа бързо, за да помогне на земеделските стопани от ЕС, които са неоправдано засегнати от новоналожените американски мита на стойност 6,8 милиарда евро. За това призова Европейският парламент. Депутатите изразиха дълбока загриженост относно нанесените щети от селското стопанство и хранителния сектор в ЕС поради спор в несвързан сектор и изразяват съжаление от решението на САЩ да наложи повишени мита върху толкова много продукти.
Те също така критикуват липсата на интерес от страна на САЩ да работят с ЕС по разрешаването на дългогодишния спор за Airbus/Boeing. За да помогне на засегнатите селскостопански сектори, ЕС трябва да реагира на новите тарифи в САЩ по координиран и единен начин, подчертават евродепутатите.
Като първа стъпка Комисията на ЕС трябва да следи отблизо пазара, да използва всички съществуващи инструменти като частно складиране, изтегляне на пазара и инструменти за справяне с нарушенията и да мобилизира бърза подкрепа за най-тежко засегнатите сектори. Изпълнителната власт на ЕС трябва да засили усилията за насърчаване на селскостопанските продукти на ЕС в чужбина и да направи правилата за финансиране, свързани с промоцията, по-гъвкави, за да позволи на компаниите на ЕС в САЩ да бъдат стимулирани или да ги пренасочат на алтернативни пазари, казват евродепутатите.
За да се подпомогне диверсификацията на експортните пазари в ЕС, всички бариери, които пречат на износителите да използват изцяло възможностите по търговските споразумения на ЕС, трябва да бъдат премахнати, настояват те. ЕП отхвърля всякакво намаляване на бюджета на политиката на ЕС за земеделските стопанства и призовават да се реформира резервът за криза.
Парламентът също така настоятелно призовава Комисията да се стреми да намери решение по договаряне, което да облекчи напрежението в търговията между ЕС и САЩ.
Припомняме Ви, че САЩ започна да начислява мита върху определени стоки от ЕС като отплата за по-ранни, прекомерни субсидии от ЕС, дадени на производителя на самолети Airbus. САЩ начисляват до 25 процента тарифи от 18 октомври 2019 г. на продукти като френско вино, италианско сирене и испански зехтин. Страните-членки на ЕС, които са най-засегнати от разрешените тарифи на СТО, са Обединеното кралство, Франция , Испания, Италия, Германия и Ирландия: те носят около 95% от тарифите, засягащи износа на селскостопански продукти на стойност 3,5 милиарда евро, заяви еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом.